Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ է թողել երկու ամսով կալանավորված գործարար և բարերար Սամվել Կարապետյանի խափանման միջոցը։ Այդ մասին հայտնել են դատական դեպարտամենտից, գրում է Sputnik Արմենիան։
Սամվել Կարապետյանի կալանքի որոշումը հունիսի 19–ին բողոքարկման էր ներկայացրել Վերաքննիչ քրեական դատարան։
Հունիսի 23–ին հայտնի դարձավ, որ Սամվել Կարապետյանի եղբայրը` Կարեն Կարապետյանը, հետ է վերցնում Վերաքննիչ բողոքը, քանի որ այն մակագրվել էր ամենից ցածր վարկանիշ ունեցող դատավոր Արմեն Դանիելյանին։ Ավելի ուշ պարզ դարձավ, որ կատարվել է ամեն ինչ, որպեսզի միայն Արմեն Դանիելյանը քննության առնի Սամվել Կարապետյանի կալանքի վերաբերյալ բողոքը:
Սամվել Կարապետյանի փաստաբան Արմեն Ֆերոյանը նշել էր, որ կալանքի որոշմամբ խախտվել են իր պաշտպանյալի իրավունքները, և այս գործով օգտագործված ներպետական միջոցները չեն համարվել արդյունավետ։
«Կարապետյանի կալանքի որոշմամբ նրա իրավունքների ոտնահարման հարցը ՄԻԵԴ բողոքարկելիս սպառման ենթակա են միայն այն ներպետական միջոցները, որոնք արդյունավետ են, իսկ տվյալ գործով ներպետական միջոցների արդյունավետությունն ամբողջությամբ բացակայում է»,–նշել էր նա։
Փաստաբանը նաև հավելել է, որ արդեն գրեթե ավարտին են հասցվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան անհապաղ դիմելու նախապատրաստական գործողությունները։

4 Июль 2025 - 13:06 AMT
Апелляционный уголовный суд оставил без изменений меру пресечения в виде двухмесячного ареста предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна, сообщили в Следственном департаменте, пишет «Sputnik Армения».
Адвокат Карапетяна Армен Фероян заявил, что решение об аресте нарушило права его подзащитного и что применённые внутри страны средства правовой защиты оказались неэффективными.
«При обжаловании в Европейский суд по правам человека подлежат исчерпанию только эффективные национальные средства, а в данном деле внутренние меры оказались полностью неэффективны», — отметил он.
Он также добавил, что подготовка к срочному обращению в ЕСПЧ практически завершена.
Обжалование ареста Карапетяна поступило 19 июня. 23 июня его брат Карен Карапетян отозвал апелляцию, поскольку она была направлена судье низшей инстанции Армену Даниеляну. Позже выяснилось, что были предприняты шаги, чтобы дело рассматривал только Даниелян.
Карапетяна арестовали 18 июня на два месяца и поместили в СИЗО «Армавир» за «публичный призыв захватить полномочия правительства.»
За несколько часов до ареста Карапетян выступил с заявлением в поддержку Армянской апостольской церкви: «Я стою рядом с нашей церковью и нашим народом… Всё будет хорошо, народ скажет всое слово, и они поймут, что ошиблись.»
Премьер‑министр Пашинян ответил: «Почему эти развратные „духовники“ и их развратные „благотворители“ опять активизировались? Ничего, мы их снова успокоим. Навсегда». Позже он добавил, что ЭСА должны быть быстро национализированы.