Հուլիսի 4-ին Եվրոպական միության պատվիրակության ներկայացուցիչները մասնակցել են Ազգային ժողովի և Հայաստանի կառավարության կազմակերպած բարձր մակարդակի աշխատաժողովին՝ «ՀԸԳՀ. ամրապնդելով կապը հեռանկարի և գործողության միջև» թեմայով։
ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը ընդգծել է ՀԸԳՀ-ի նշանակությունը՝ այն անվանելով Հայաստանի հետ գործընկերության ճանապարհային քարտեզ, որն ուղղված է այնպիսի կայուն բարեփոխումների իրականացմանը, որոնք ծառայում են թե՛ քաղաքացիների, թե՛ բիզնես համայնքի շահերին։
Այս համագործակցությունը, ըստ դեսպանի, արտացոլում է երկու կողմերի ընդհանուր պատկերացումները և ձգտումները՝ կառուցելու դիմակայուն, ժողովրդավարական Հայաստան, որը խորացնում է իր կապերն Եվրոպական միության հետ՝ հանդես գալով որպես վստահելի գործընկեր։
Այս աշխատաժողովը ծառայել է որպես կարևոր ու ժամանակին համընկնող քննարկում՝ նպատակ ունենալով խթանել Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով նախատեսված բարեփոխումների արագ իրագործումը։
Միջոցառումը ազդարարել է ՀԸԳՀ-ի կյանքի կոչման նոր՝ առավել համակարգված ու պատասխանատու փուլը՝ խորհրդարանական և գործադիր կառույցների համատեղ ներգրավմամբ՝ առավել թափանցիկ, արդյունավետ և հաշվետու գործընթացի ապահովման նպատակով։
ՀԸԳՀ-ն ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն է (CEPA), որը ստորագրվել է 2017 թվականի նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև։

5 Июль 2025 - 09:14 AMT
4 июля представители делегации Европейского союза приняли участие в высокоуровневом семинаре, организованном Национальным собранием и правительством Армении, на тему: «CEPA: укрепляя связь между видением и действиями».
Глава делегации ЕС, посол Василис Марагос, подчеркнул значимость CEPA — Всеобъемлющего и расширенного соглашения о партнёрстве, назвав его «дорожной картой партнёрства» с Арменией. По его словам, документ направлен на проведение устойчивых реформ в интересах как граждан, так и делового сообщества.
Эта форма сотрудничества, по словам дипломата, отражает общее стремление сторон к построению устойчивой и демократической Армении, укрепляющей связи с Евросоюзом и выступающей надёжным партнёром.
Семинар стал своевременной площадкой для ускорения реализации реформ, предусмотренных CEPA.
Мероприятие ознаменовало начало нового, более системного и ответственного этапа реализации соглашения — с участием как парламента, так и исполнительных органов власти — для обеспечения большей прозрачности, эффективности и подотчётности.
CEPA — это Всеобъемлющее и расширенное соглашение о партнёрстве между Арменией и ЕС, подписанное 24 ноября 2017 года в Брюсселе.