Ավստրիայի Եկեղեցիների Խորհրդի վարչությունը «խորապես զարմացած է Փաշինյանի մեղադրանքներից Գարեգին Բ-ի հասցեին»։ Այդ մասին ասվում է խորհրդի հայտարարության մեջ։
«Մենք խորը մտահոգությամբ ենք հետևում Հայ Առաքելական Եկեղեցու և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի միջև լուրջ տարաձայնությանը։ Ցավով տեղեկացանք, որ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանից բացի, այժմ կալանավորված է նաև Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը։
Գարեգին Բ կաթողիկոսը կոչ է արել Հայաստանի և ամբողջ աշխարհի հավատացյալներին աղոթել բանտարկյալների և երկրում խաղաղության համար։ Մենք՝ որպես Ավստրիայի Եկեղեցիների Խորհրդի Վարչություն, նույնպես ցանկանում ենք միանալ այս կոչին և աղոթքին։
Իշխանությունների և դատական համակարգի կողմից եպիսկոպոսների դեմ ուղղված մեղադրանքները մեզ հավատ չեն ներշնչում։ Աղոթքի իր կոչում Գարեգին Բ կաթողիկոսը խոսել է անհիմն մեղադրանքների մասին և ձերբակալությունները որակել անօրինական։
Մենք խորապես զարմացանք՝ լսելով բարոյական այն զանցանքների մասին, որոնցում վարչապետ Փաշինյանը մեղադրում է Հայաստանի եպիսկոպոսներին և մասնավորապես՝ Գարեգին Բ կաթողիկոսին։ Մտահոգիչ է այն բառամթերքի կիրառումը, որը հասարակության մեջ պառակտումների աճի է հանգեցնում։
Օրենքի գերակայությունն ու մարդու իրավունքների հարգանքը համարում ենք Հայաստանի և նրա ժողովրդի լավ ապագայի հիմնարար գործոններ։ Առանց այն էլ երկիրը արդեն իսկ բախվում է լուրջ մարտահրավերների։ Մենք պարզապես պետք է մտածենք Լեռնային Ղարաբաղից բազմաթիվ փախստականների մասին, ովքեր այժմ ստիպված են նոր կյանք կառուցել Հայաստանում, և բոլոր այն հայերի մասին, ովքեր դեռևս գերության մեջ են Ադրբեջանում։
Հետևաբար, Հայաստանին անհրաժեշտ է միասնություն և հասարակական համախմբվածություն։ Այս համատեքստում մենք նաև կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ ուշադիր հետևելու Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումներին և ակտիվորեն պահանջելու մարդու իրավունքների, մասնավորապես՝ կրոնական ազատությունների հարգանքը։
Հայ Առաքելական Եկեղեցին դարեր շարունակ եղել է հայ ինքնության հենասյունը և հոգևոր, սոցիալական ու մշակութային կայունության երաշխավորը՝ հատկապես այնպիսի ճգնաժամային ժամանակներում, ինչպիսին էր հայ բնակչության բռնի տեղահանումը Լեռնային Ղարաբաղից՝ 2023 թվականին։
Մեր հայ քույրերի և եղբայրների հետ համերաշխությամբ աղոթում ենք արդարության, հաշտեցման և Հայաստանում եկեղեցու պաշտպանության համար»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավստրիայի եկեղեցիների խորհուրդը էկումենիկ կազմակերպություն է, որը միավորում է լյութերական, ռեֆորմիստական, բապտիստական, մեթոդիստական, Անգլիկան, կաթոլիկ, հին կաթոլիկ և ուղղափառ եկեղեցիները։

Исполнительный совет Совета Церквей Австрии выразил «глубокое удивление» в связи с обвинениями премьер-министра Армении Никола Пашиняна в адрес Католикоса Гарегина II. Об этом говорится в заявлении Совета.
«С глубокой обеспокоенностью мы следим за серьезным разногласием между Армянской Апостольской Церковью и премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном. С сожалением узнали, что помимо архиепископа Баграта Галстаняна арестован также архиепископ Микаэл Аджапахян.
Католикос Гарегин II призвал верующих в Армении и по всему миру молиться за заключенных и за мир в стране. Мы, как Исполнительный совет Совета Церквей Австрии, также хотим присоединиться к этому призыву и молитве.
Обвинения, выдвинутые властями и судебной системой против епископов, не вызывают у нас доверия. В своем призыве к молитве Католикос Гарегин II говорил о необоснованных обвинениях и назвал аресты незаконными.
Мы были глубоко удивлены, услышав о моральных проступках, в которых премьер-министр Пашинян обвиняет армянских епископов, в частности Католикоса Гарегина II. Нас тревожит использование лексики, способствующей росту раскола в обществе.
Мы считаем верховенство закона и уважение прав человека основополагающими факторами светлого будущего Армении и ее народа. Страна и без того сталкивается с серьезными вызовами. Мы должны помнить о многочисленных беженцах из Нагорного Карабаха, вынужденных строить новую жизнь в Армении, и о всех армянах, которые все еще находятся в плену в Азербайджане.
Армении сегодня необходимы единство и общественная солидарность. В этом контексте мы также призываем международное сообщество внимательно следить за событиями в Армении и активно отстаивать права человека, особенно свободу вероисповедания.
Армянская Апостольская Церковь веками оставалась опорой армянской идентичности и гарантом духовной, социальной и культурной стабильности, особенно в такие кризисные периоды, как насильственное выселение армян из Нагорного Карабаха в 2023 году.
В знак солидарности с нашими армянскими сестрами и братьями мы молимся за справедливость, примирение и защиту Церкви в Армении», — говорится в заявлении.
Совет Церквей Австрии — это экуменическая организация, объединяющая лютеранские, реформатские, баптистские, методистские, англиканские, католические, старокатолические и православные церкви.