7 Հուլիս 2025 - 06:46 AMT
ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ Էրդողանին․ ՀՀ ապաշրջափակման տեսլականը խարսխված է ինքնիշխանության և ազգային իրավազորության վրա
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանն արձագանքել է տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ ԷրդողանիM հայտարարությանը՝ նշելով, որ ՀՀ ապաշրջափակման տեսլականը խարսխված է ինքնիշխանության և ազգային իրավազորության վրա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Էրդողանը կրկին անդրադարձել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացմանը՝ օգտագործելով «միջանցք» եզրույթը և ընդգծել, թե Հայաստանը հանդես է գալիս առավել ճկուն դիրքորոշմամբ՝ ձգտելով ներառվել տնտեսական ինտեգրացիայի գործընթացներում։
«Հայաստանը եղել և մնում է շահագրգռված տարածաշրջանային փոխկապակցվածության ընդլայնման և տնտեսական զարգացման մեջ: Այդ ըմբռնումով է, որ ՀՀ-ն հանդես է եկել «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությամբ և դրան համահունչ առանձին գաղափարներով, լուծումներով, կառուցողական առաջարկներով։ Մեր կարծիքով, դրանք կարող են փոխշահավետ արդյունքներ ապահովել ինչպես տարածաշրջանի երկրների, այնպես էլ ավելի լայն աշխարհագրությամբ հաղորդակցությունների ցանցի զարգացմամբ հետաքրքրված գործընկերների համար:
Ինչպես նախկինում, այժմ ևս տարածաշրջանում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ՀՀ տեսլականը խարսխված է հիմնարար սկզբունքների՝ ինքնիշխանության, կապուղիների նկատմամբ ազգային իրավազորության վրա, և ինչպես հայտնի է, չի ենթադրում այլ տրամաբանություն։ Շահագրգիռ գործընկերների հետ քննարկումները շարունակվում են»,–ասվում է ՀՀ ԱԳՆ մեկնաբանության մեջ։

Армения вновь заявила, что ее подход к восстановлению региональных транспортных связей основан на принципах суверенитета и национальной юрисдикции.
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Ани Бадалян прокомментировала высказывание президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана относительно разблокировки транспортных путей, подчеркнув, что видение Армении в этой сфере строится исключительно на принципах суверенитета и национальной юрисдикции, сообщает «Арменпресс».
Эрдоган вновь обратился к теме открытия региональных коммуникаций, используя термин «коридор», и заявил, что Армения демонстрирует более гибкий подход в стремлении участвовать в процессах экономической интеграции.
«Армения всегда была и остается заинтересованной в расширении региональной взаимосвязанности и экономическом развитии. Именно в этом контексте Республика Армения выступила с инициативой “Перекресток мира”, предложив сопутствующие идеи, решения и конструктивные предложения. По нашему мнению, это может принести взаимовыгодные результаты как странам региона, так и более широкому кругу партнеров, заинтересованных в развитии транспортных связей», — говорится в заявлении.
«Как и ранее, подход Армении к вопросу разблокировки транспортной инфраструктуры в регионе основан на фундаментальных принципах — суверенитете и национальной юрисдикции над маршрутами. Как известно, никакая иная логика не подразумевается. Обсуждения с заинтересованными партнерами продолжаются», — заключили в МИД РА.