7 Հուլիս 2025 - 09:08 AMT
Մեծանուն արվեստագետ, շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի արձանի պատրաստման և տեղադրման աշխատանքներն ավարտական փուլում են: Արձանի բացման հանդիսավոր արարողությունը կկայանա հուլիսի 18-ին, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Երևանի փոխքաղաքապետ Լևոն Հովհաննիսյանը աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ հայտնել է, որ քանդակը կտեղադրվի Ֆրանսիայի հրապարակի կենտրոնում՝ նկարիչ Ժյուլ Բաստիեն-Լեպաժի հուշարձանի փոխարեն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Բաստիեն-Լեպաժի բրոնզե արձանը կտեղափոխեն մայթին մոտ։
«Մնացել են վերջին շտրիխները, աշխատանքն ավարտման փուլում է։ Քանդակը ձուլվում է Գյումրիում, այս շաբաթ այն կտեղափոխեն Երևան», – ասել է Հովհաննիսյանը։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ասել է, որ Երևանի քաղաքապետարանն իր վրա է վերցրել ամբողջ ծախսային հատվածը։
Բաստիեն-Լեպաժի բրոնզե արձանը Հայաստանին է նվիրաբերվել անկախության 20-ամյակի առթիվ 2011 թվականին Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի Երևան կատարած այցի ժամանակ: Հուշարձանի հանդիսավոր բացումը տեղի է ունեցել 2011 թվականի հոկտեմբերի 7-ին:

Работы по созданию и установке памятника великому артисту, шансонье и Национальному герою Армении Шарлю Азнавуру находятся на завершающем этапе. Торжественная церемония открытия состоится 18 июля, сообщает мэрия Еревана.
Заместитель мэра Еревана Левон Ованнисян на рабочем совещании заявил, что скульптура будет установлена в центре Площади Франции на месте памятника художнику Жюлю Бастьен-Лепажу, передает «Sputnik Армения».
Бронзовую статую Бастьен-Лепажа переместят ближе к тротуару.
«Остались последние штрихи, работа практически завершена. Скульптура отливается в Гюмри и будет доставлена в Ереван на этой неделе», — отметил Ованнисян.
Мэр Тигран Авинян сообщил, что все расходы по проекту берет на себя мэрия Еревана.
Бронзовая статуя Бастьен-Лепажа была подарена Армении Францией в 2011 году по случаю 20-летия независимости. Официальное открытие состоялось 7 октября 2011 года во время визита президента Франции Николя Саркози в Ереван.