Փաստաբան Արա Զոհրաբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում համոզմունք է հայտնել, որ «քննչական մարմինների, դատախազության և դատարանի գործողությունները փաստացի ղեկավարում է անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը»:
Նա նշել է, որ «Մայր աթոռի նկատմամբ այս պիղծ գործողությունները մեծ դժբախտություն են բերելու մեր ազգի գլխին»։
«Ինչպես այսօր տեղեկացանք Նիկոլ Փաշինյանի հրապարակային գրառումից, նախապատրաստվում է խուզարկություն Մայր Աթոռում: «Գլխավոր քննիչը» «հանձնարարել է» խուզարկել այն վայրը, որտեղ քրիստոնյաներս ակնածանքով ենք մուտք գործում:
Խուզարկելիս, քննիչը գալիս է անսպասելի, որպեսզի չթաքցվեն քննությանը հետաքրքրող առարկաները կամ նյութերը: Իսկ այս դեպքում, նախապես հայտարարվում է:
Հարց է ծագում, ինչու:
2 պատճառ եմ տեսնում՝ (1) «գլխավոր քննիչին» պետք է, որպեսզի պղծի Մայր Աթոռը՝ աննախադեպ գործողությամբ, կամ (2) պետք է մի բան սարքվի (կարող են երկու տարբերակներն էլ լինել):
Իսկ հրապարակ է նետում այդ գաղափարը, որպեսզի ստուգի հանրության տրամադրությունը: Կպաշտպանե՞ն Մայր Աթոռը իրենից, թե՝ ոչ:
Բոլոր կարմիր գծերը վաղուց հատված են:
Այս իշխանության ներկայացուցիչների կողմից, Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, սահմանադրական կարգը տապալվել է, այդ թվում՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանումն և հավասարակշռումը երաշխավորող Սահմանադրության նորմի գործողությունը փաստացի դադարեցված է:
Դրա ապացույցները շատ են: Վերջին թարմ օրինակը՝
Ազգային ժողովը 03.07.2025թ. որոշում է ընդունել, որով մասնավորապես « 1. Խստորեն դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, սահմանադրական կարգի և օրինական իշխանությունների դեմ նախապատրաստված ահաբեկչության փորձը, որը բացահայտեցին Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինները 2025 թվականի հունիսին:»:
Ինչպես տեսնում եք, Ազգային ժողովը կոպտորեն խախտելով Սահմանադրության այն նորմերը, որոնք սահմանում են անմեղության կանխավարկածի և արդարադատությունը միայն դատարանի կողմից իրականացնելու սկզբունքները, արդեն հանցագործության կատարում է արձանագրել և դատապարտել:
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու զավակ հանդիսացող քրիստոնյաները լավ պատկերացնում են, որ Մայր Աթոռի նկատմամբ այս պիղծ գործողությունները մեծ դժբախտություն են բերելու մեր ազգի գլխին»,–ասվում է գրառման մեջ։

Адвокат Ара Зограбян на своей странице в Facebook выразил убеждение, что «действиями следственных органов, прокуратуры и суда фактически управляет лично премьер-министр Никол Пашинян».
Он заявил, что «эти гнусные действия против Апостольской Церкви принесут большое несчастье нашему народу».
«Как стало известно из сегодняшнего заявления Николы Пашиняна, готовится обыск в Католикосате. „Главный следователь“ якобы „поручил“ обыскать то место, куда мы, христиане, входим с благоговением.
Обыски, как правило, проводятся внезапно, чтобы не дать возможности скрыть предметы, интересующие следствие. А здесь объявлено заранее.
Возникает вопрос — почему?
Я вижу две причины: (1) „главный следователь“ хочет осквернить Апостольскую Церковь беспрецедентными действиями, или (2) они хотят что-то сфабриковать (возможны оба варианта).
Он также публично выносит эту идею на обсуждение, чтобы проверить общественное настроение: будут ли защищать Апостольскую Церковь от него или нет?
Все красные линии давно пересечены.
При нынешней власти во главе с Николом Пашиняном конституционный порядок разрушен. Принцип разделения и равновесия ветвей власти — законодательной, исполнительной и судебной — фактически не действует.
Доказательств этого множество. Последний пример:
3 июля 2025 года Национальное Собрание приняло решение, в котором, в частности, сказано: «1. Резко осуждает попытку террористического акта против суверенитета, конституционного строя и законных властей Республики Армения, которую раскрыли правоохранительные органы Армении в июне 2025 года».
Как видим, Национальное Собрание грубо нарушает нормы Конституции, которые обеспечивают презумпцию невиновности и принцип осуществления правосудия исключительно судами. Оно уже признало преступление совершенным и осудило его.
Христиане, являющиеся детьми Армянской Апостольской Церкви, хорошо понимают, что эти гнусные действия против Церкви приведут к большой беде», — говорится в сообщении.
Святой Эчмиадзин призвал власти Армении немедленно освободить духовных братьев, национального благотворителя и других лиц, связанных с ними, и действовать исключительно в рамках закона.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что необходимо предпринять решительные шаги по «освобождению Католикосата и организации новых выборов Католикоса». Он добавил, что для этой цели будет создана Координационная группа, а он лично возьмет на себя ответственность за выбор её первых десяти членов.