8 Հուլիս 2025 - 07:04 AMT
ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ «երկրում հաստատված է կուսակցապետություն և անձիշխանություն»։
Նա նշել է, որ «գործադիր իշխանության ղեկավարն իրավապահ մարմիններին ուղղված իր անթաքույց քաղաքական հրահանգներով հեղինակազրկում է նրանց»։
«Իրականում, ՀՀ վարչապետի պաշտոն զբաղեցնող ՔՊ կուսակցության ղեկավարի հետ ամեն ինչ պարզ է. նա, հանուն իր իշխանության, դուրս է գալիս իր լիազորությունների սահմաններից, ապօրինաբար միջամտում է կամ յուրացնում իրավապահ մարմինների լիազորությունները, որոնք բացառիկ են: Այսինքն` վերապահված են միայն այդ մարմիններին, և վարչապետին արգելված է այն, ինչ անում է:
Իրավապահ մարմինները չպետք է թույլ տան, որ պետականությունը քայքայող գործողություններով ՔՊ կուսակցությունն իրենց վերածի իր շահերի պաշտպանության գործիքի:
Գործադիր իշխանության ղեկավարն իրավապահ մարմիններին ուղղված իր անթաքույց քաղաքական հրահանգներով հեղինակազրկում է նրանց՝ նույնիսկ հրապարակայնորեն հրահանգ տալով` ինչ կարող են անել կամ ինչ չեն կարող անել: Դա արվում է կազմակերպված. ՔՊ կուսակցության որոշ պատգամավորներ անմիջապես լծվում են այդ հրահանգի արդարացմանն ու տարածմանը: Քաղաքական իշխանության մոլուցքն այնքան մեծ է, որ անգամ չեն էլ մտածում, որ վարչապետի ստատուսները նրանցից յուրաքանչյուրի ապօրինությունները հաստատելու հաղթաթուղթ են։
Այսպես են ոչնչացվում իրավական պետության հիմքերը, չեն գործում զսպումներն ու հակակշիռները` ժողովրդավարական պետության մեխանիզմները: Ստացվում է` բոլորը, այդ թվում` Կառավարությունից անկախ մարմինները ծառայում են մեկ անձի և մեկ կուսակցության:
Մայր Աթոռում ինչ քննչական կամ հետապնդման գործողություն էլ որ իրականացվի, վարչապետի պաշտոն զբաղեցնող ՔՊ կուսակցության ղեկավարն իր անօրինական ուղղորդմամբ արդեն իսկ դրանց վրա դնում է ապօրինությունների կնիքը։
Սրանք ապացույցներ են, որ երկրում հաստատված է կուսակցապետություն եւ անձիշխանություն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր գրառում է արել ֆեյսբոքյան իր էջում՝ նշելով, որ «Քրիստոսի տունը զավթված է շնաբարո, ապազգային խմբակի կողմից և պետք է ազատագրվի» և որ ինքն է «առաջնորդելու այդ ազատագրումը»։

8 Июль 2025 - 07:44 AMT
Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook написал, что «в стране установлены однопартийность и личная власть».
Он подчеркнул, что «глава исполнительной власти своими откровенно политическими указаниями подрывает авторитет правоохранительных органов».
«Всё ясно с главой партии «Гражданский договор», занимающим пост премьер-министра. Ради своей власти он выходит за пределы полномочий, незаконно вмешивается или присваивает исключительные функции правоохранительных органов. Эти полномочия принадлежат только соответствующим структурам, и премьеру запрещено делать то, что он делает.
Правоохранительные органы не должны позволять, чтобы действия, подрывающие государственность, превратили их в инструмент защиты интересов правящей партии.
Глава исполнительной власти открыто дискредитирует правоохранителей, давая им публичные указания о том, что они могут или не могут делать. Это делается организованно: некоторые депутаты от партии немедленно начинают оправдывать и распространять эти указания. Политическая одержимость настолько велика, что они даже не понимают, что статус премьер-министра — это прямая улика против них.
Так уничтожаются основы правового государства, перестают работать механизмы сдержек и противовесов, разрушаются институты демократии. Получается, что все органы, включая те, которые должны быть независимыми от правительства, служат одному человеку и одной партии.
Любое следственное или репрессивное действие в отношении Апостольской Церкви уже несёт отпечаток незаконности из-за неправомерных указаний премьер-министра, который также возглавляет партию «Гражданский договор».
Это доказательства того, что в стране установлены однопартийность и личная власть», — говорится в сообщении.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил, что «дом Христа захвачен аморальной, антикультурной группой и должен быть освобождён», добавив, что лично «возглавит это освобождение».