«Կամք» քաղաքացիական նախաձեռնության ղեկավար Վահագն Չախալյանը, որը ներկայում պահվում է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում, ուղերձ է հղել՝ նշելով, որ «ձերբակալությունների անփառունակ շքերթը վկայում է, որ (փոքրիկ խմբակի) բարդույթավորված առաջնորդը խուճապի մեջ է»։
Ըստ նրա՝ «պայքարը մտնում է նոր, վճռական փուլ»։
նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր անտարբեր չեղան այս օրերին, ովքեր անհանգստացան ինձ համար, ուզում եմ տեղեկացնել որ ես պինդ եմ Աստծով, ավելի պինդ քան երեկ էի, ցանկանում եմ, որ Աստված ձեզ էլ զորացնի, զորացեք և լցվեք համբերությամբ, հաղթանակը միշտ էլ համառներին է տրվում: Բանաձևը հստակ է` համահայկական կոնսենսուս, մինուս (փոքրիկ խմբակ):
Իրականում գուցե շատերիդ թվա, թե այս անօրինական ձերբակալությունների անփառունակ շքերթը նրա շահառուի հզորության և անպարտելիության արգասիք են, սակայն ուղիղ հակառակն է, այս ամենը խոսում է մեկ բանի մասին,որ (փոքրիկ խմբակի) բարդույթավորված առաջնորդը խուճապի մեջ է…
Նահանջ չկա, պայքարը մտնում է նոր վճռական փուլ, թող Աստված պահի Սուրբ Էջմիածինը և Հայաստանը … »:
Վահագն Չախալյանը 2 ամսով կալանավորվել է:«Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթով քննիչի միջնորդության հիման վրա կայացված դատախազի որոշմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-419–րդ հոդվածի 1–ին մասով և 43-308–րդ հոդվածի 1–ին մասով քրեական հետապնդում է հարուցվել Վ. Չ.-ի նկատմամբ», հայտնել էր ՔԿ–ն։

Руководитель гражданской инициативы «Камк» Ваагн Чахалян, находящийся в настоящее время в пенитенциарном учреждении «Нубарашен», выступил с обращением, заявив: «Позорная серия арестов свидетельствует о том, что (лидер маленькой группы) в панике».
По его словам, «борьба вступает в новый, решающий этап».
«Прежде всего хочу поблагодарить всех, кто в эти дни не остался равнодушным, кто переживал за меня. Хочу сообщить, что я стою твердо с Богом, даже тверже, чем вчера. Пусть Бог укрепит и вас. Крепитесь и наберитесь терпения — победа всегда достается настойчивым. Формула ясна: всеармянский консенсус минус (маленькая группа)».
«Многим может показаться, что это позорная серия незаконных арестов — результат силы и непобедимости выгодоприобретателя, но всё как раз наоборот: это говорит лишь об одном — о панике закомплексованного лидера (маленькой группы)».
«Отступать некуда, борьба вступает в новый решающий этап. Пусть Бог хранит Святой Эчмиадзин и Армению», — заключил он.
Ваагн Чахалян арестован на два месяца. Как сообщили в Следственном комитете, против него возбуждено уголовное преследование по части 1 статей 43-419 и 43-308 УК Армении на основании ходатайства следователя и решения прокурора по делу о подготовке к теракту и захвату власти организаторами и участниками движения «Священная борьба».