Հունիսի 12-ին Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում տեղի կունենա Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգը դաշնակահարուի Անահիտ Չաուշյանի (Բելգիա) մասնակցությամբ եւ Թբիլիսիի Կամերային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Վադիմ Շուբլաձեի ղեկավարությամբ: Համերգի ընթացքում կհնչեն Բզվանելիի սիմֆոնիա-ռեքվիեմը, Վագների «Ռիենցի» օպերայի նախերգանքը եւ Բեթհովենի դաշնամուրի կոնցերտ թիվ 4-ը:
Վադիմ Շուբլաձեն ծնվել է Թբիլիսիում 1934-ին: Լինելով Թբիլիսիի Պետական կոնսերվատորիայի ուսանող` ապագա դիրիժորը հնարավորություն է ունեցել գլխավորել օպերայի եւ բալետի Մարինյան թատրոնը Վերդիի «Տրավիատայի» կատարման ժամանակ, որից հետո ելույթ է ունեցել Սպենդիարյանի անվան օպերային թատրոնի հետ:
խորհրդային Միության առաջատար դիրիժորներից մեկը` Վադիմ Շուբլաձեն, շատ ժամանակակից դասական ստեղծագործությունների առաջին կատարողն է: Դիրիժորի վերջին աշխատանքներից է «Իմ Հայաստան» ձայնասկավառակը, որի մեջ մտել են հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները Մեծ թատրոնի նվագախմբի կատարմամբ:
Հայաստանում վիոլենչելի դպրոցի հիմնադիր Ալեքսանդր Չաուշյանի թոռնուհի եւ անվանի կոմպոզիտոր Լեւոն Չաուշյանի դուստր Անահիտ Չաուշյանը, ավարտելով Երեւանի կոնսերվատորիան, 1994-ին տեղափոխվել է Բելգիա, որտեղ ավարտել է Բրյուսելի Թագավորական կոնսերվատորիան:

12 июня в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоится концерт Филармонического оркестра Армении с участием бельгийской пианистки Анаит Чаушян и руководством художественного руководителя Камерного филармонического оркестра Тбилиси Вадима Шубладзе. Во время концерта прозвучат симфония-реквием Бзванели, прелюдия к опере Вагнера «Риензи» и концерт Бетховена N4 для фортепиано.
Вадим Шубладзе родился в 1934 году в Тбилиси. Будучи студентом Государственной консерватории Тбилиси, будущий дирижер имел возможность возглавить Мариинский театр оперы и балета при исполнении «Травиаты» Верди, а после выступал вместе с оперным театром им. Спендиаряна в Ереване. Один из ведущих дирижеров в бывшем Советском Союзе, Вадим Шубладзе был первым исполнителем многих современных классических произведений. Среди последних работ дирижера – диск «Моя Армения», в которую вошли произведения армянских композиторов в исполнении оркестра Большого театра.
Внучка основоположника школы виолончели в Армении Александра Чаушяна и дочь знаменитого композитора Левона Чаушяна, Анаит Чаушян, окончив Ереванскую консерваторию, в 1994 году переехала в Бельгию, где и окончила Королевскую консерваторию Брюсселя.