ՀԷՑ Տնօրենների խորհրդի նախագահ Նարեկ Կարապետյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ իրավապահները վերցրել են իր աշխատասենյակից 37 տարբեր աշխատանքային փաստաթուղթ։ Նա ընդգծել է, որ դեռ ամբողջական տեղեկատվություն չունեն այդ գործողությունների համատեքստում իրականացվող գործի վերաբերյալ, սակայն սպասում են, որ վաղ թե ուշ ինչ-որ գործի հետ կապված աշխատանք տանելու են։
Նա նշել է, որ «Հայաստանում էլ ոչ ոք չի վախենում ձերբակալումից, կալանավորումից», հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Այն դիտարկմանն ի պատասխան, թե խոսակցություններ են պտտվում հնարավոր հափշտակությունների և ֆինանսական չարաշահումների շուրջ, Կարապետյանն ասել է․ «Հասկանում ենք, որ ծրագրավորած ինչ-որ պրոցես են ուզում սկսել։ Դեռ չեն կարողանում նորմալ գտնել, բայց ուզում են։ Կուզեի ասել, որ Հայաստանում էլ ոչ ոք չի վախենում ձերբակալումից, կալանավորումից։ Ինչքան ուզում են թող կալանավորեն, ձերբակալեն, Հայաստանում այս պահին ավելի մեծ պատիվ է՝ ճաղերից այն կողմ լինելը։ Միշտ գալիս են պահեր, որ դու պետք է ցույց տաս քո կամքը, գնաս ոչ թե ալիկքի ուղղությամբ, այլ՝ ալիքին հակառակ, որ գլուխդ բարձր ապրես»։
Վաղ առավոտից իրավապահ մարմինները խուզարկություններ են իրականացրել ինչպես ՀԷՑ-ում, այնպես էլ Նարեկ Կարապետյանի բնակարանում։
ՔԿ–ն հայտնել է, որ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 11 անձի նկատմամբ կայացվել են հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին որոշումներ, որոնցից 5-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, 1-ի նկատմամբ կիրառվել է բացակայելու արգելք, 1-ի նկատմամբ որոշում է կայացվել ձերբակալելու մասին՝ դատարան ներկայացնելու նպատակով, 4 անձի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։ Քրեական վարույթի շրջանակներում կազմավորված քննչական խումբը քննությանը հետաքրքրություն ներկայացնող ընդհանուր թվով 51 հասցեներում իրականացնում են միաժամանակյա խուզարկություններ։

Нарек Карапетян, председатель совета директоров компании Электрических сетей Армении (ЭСА), сообщил журналистам, что правоохранительные органы изъяли из его кабинета 37 различных рабочих документов. Он подчеркнул, что пока не располагают полной информацией по делу, однако ожидают, что рано или поздно будет возбуждено какое‑то дело.
Он отметил: «в Армении тоже никто не боится ареста или задержания», — сообщает «Пастинфо». В ответ на замечание о слухах относительно возможных хищений и финансовых злоупотреблений Карапетян заявил: «Понимаем, что хотят запустить некий программированный процесс. Пока не могут нормально найти [преступление], но хотят. Я бы сказал, что в Армении тоже никто не боится ареста или задержания. Сколько хотят — столько и арестовывайте, задерживайте — в данный момент в Армении больше честь находиться за решёткой. Всегда наступают моменты, когда ты должен показать свою волю, идти не по течению, а против него, чтобы жить, держа голову высоко».
С раннего утра правоохранительные органы провели обыски как в ЭСА, так и в квартире Карапетяна. Следственный комитет сообщил, что в ходе предварительного расследования по уголовному делу принято решение о публичном уголовном преследовании 11 лиц: пятеро помещены под стражу, в отношении одного введён запрет на выезд, один задержан для представления в суд, четверо объявлены в розыск. В рамках производства сформирована следственная группа, которая проводит одновременные обыски по 51 адресу.