ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանը զրկվել է անձեռնմխելիությունից։ Խորհրդարանը փակ, գաղտնի քվեարկությամբ համաձայնություն է տվել նրա նկատմամբ քրեական վարույթ հարուցելու՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությանը։
Սարգսյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդությանը կողմ է քվեարկել 62 պատգամավոր, հայտնում է Radar Armenia-ն։
Դատախազը նաև ներկայացրել է Արթուր Սարգսյանին ազատությունից զրկելու միջնորդություն։
Սարգսյանն անցնում է «Սրբազան պայքարի» գործով. վարույթի շրջանակներում կալանավորվել է Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն իր թիմակիցների հետ։ Նրանք մեղադրվում են ահաբեկչություն և իշխանության զավթում նախապատրաստելու մեջ։

Депутат фракции «Армения» Артур Саргсян лишен депутатской неприкосновенности. Парламент Армении тайным голосованием при закрытых дверях удовлетворил представление Генерального прокурора о возбуждении в отношении него уголовного дела.
Как сообщает «Радар Армения», за представление проголосовали 62 депутата.
Генпрокурор также подал ходатайство о применении меры пресечения в виде заключения под стражу в отношении Артура Саргсяна.
Саргсян проходит по делу «Священной борьбы». В рамках этого уголовного производства были арестованы архиепископ Баграт Галстанян и его соратники. Им предъявлены обвинения в подготовке террористических актов и захвате власти.