Մինչ ՀՀ Ազգային ժողովը քննում էր «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արթուր Սարգսյանին ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդությունը, Սարգսյանը գնացել է ՀՀ քննչական կոմիտե` վստահ լինելով, որ իրեն կձերբակալեն։
«Այս կալանավորումները հենց իրենց վախերն են, և մեր կալանավորումներով ոչինչ չի վերջանալու։ Ես վստահ եմ, որ մեր հայ ազգը ոտքի է կանգնելու և հեռացնելու է այս դավաճան իշխանություններին»,–ասել է Սարգսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
ԱԺ այսօրվա նիստում 107 պատգամավորներից 62-ը կողմ են քվեարկել միջնորդությանը, որով Սարգսյանը զրկվել է անձեռնմխելիությունից, ինչպես նաև որոշում է կայացվել նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում նախաձեռնել։ Այս պահին խորհրդարանը շարունակում է քննարկել նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու հարցը։
Սարգսյանին վերագրվող արարքները կապված են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308 հոդվածի առաջին մասի՝ ահաբեկչության նախապատրաստման, ինչպես նաև 43-419 հոդվածի առաջին մասի՝ իշխանության զավթման նախապատրաստման հետ։

8 Июль 2025 - 13:26 AMT
В то время как Национальное собрание Армении рассматривало ходатайство генерального прокурора Анны Вардапетян о согласии на арест члена фракции «Армения» Артура Саргсяна, сам депутат отправился в Следственный комитет, уверенный в своем задержании.
«Эти аресты — проявление их страха, и на этом всё не закончится. Я уверен, что армянский народ поднимется и отстранит это предательское правительство», — заявил Саргсян, сообщает «Спутник Армения».
В сегодняшнем заседании парламента 62 из 107 депутатов проголосовали за лишение Саргсяна депутатской неприкосновенности. Также было принято решение о начале публичного уголовного преследования. Сейчас обсуждение вопроса о лишении его свободы продолжается.
Саргсяну вменяются действия по части 1 статьи 43-308 Уголовного кодекса Армении — подготовка к теракту, а также по части 1 статьи 43-419 — подготовка к захвату власти.
Ходатайство о начале публичного уголовного преследования касается уголовного дела в отношении руководителей и участников движения «Священная борьба» за подготовку к теракту и попытку захвата власти.