Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտարարել է, որ Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության վերջերս կայացած գագաթնաժողովի արդյունքներով ընդունված կոմյունիկեի որոշ դրույթներ, որտեղ օգտագործվել են ՀՀտարածքային ամբողջականությունը խախտող շինծու հասկացություններ, չեն համապատասխանում Իրանի դիրքորոշմանը։ Իրանը պաշտոնական գրությամբ իր վերապահումներն է հայտնել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը այս հայտարարության վերաբերյալ։
Դեսպանը պարզաբանել է, որ հայտարարությունը վերագրելի է միայն գագաթնաժողովի նախագահողին՝ այս դեպքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, և պարտադիր չէ, որ արտացոլի գագաթնաժողովին մասնակցած պետությունների ընդհանուր տեսակետը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ինչպես մենք մեր դիրքորոշումը արտահայտեցինք Ստամբուլում վերջերս հրապարակված Իսլամական պետությունների համագործակցության հայտարարության վերաբերյալ, այս հայտարարության մեջ ներառված որոշ դրույթներ, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ տարածքային պահանջներ ներառող շինծու հասկացությունները, հակասում են բարեկամ և հարևան երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ Իրանի Իսլամական Հանրապետության սկզբունքային դիրքորոշումներին և հաստատման ենթակա չեն։
Իրանը, ինչպես նախկինում, աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության բանակցությունների գործընթացին և կարևորում է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը, որի դրույթները հաստատել են երկու կողմերը։ Մենք պաշտոնական գրությամբ մեր վերապահումները հայտնել ենք «Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությանը» այս հայտարարության վերաբերյալ»,–նշել է Մեհդի Սոբհանին։
Հուլիսի 3-4-ը հայաթափված Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը՝ անդամակցությամբ Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Իրանի, Աֆղանստանի, Տաջիկստանի, Ղրղզստանի, Պակիստանի, Ղազախստանի, Ուզբեկստանի և Թուրքմենստանի ներկայացուցիչների։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն գագաթնաժողովից հետո տարածել է հայտարարություն, որի մեջ ներառվել են ադրբեջանական քարոզչությանը համահունչ ձևակերպումներ՝ իբր ադրբեջանցիների՝ Հայաստանի տարածք վերադառնալու իրավունքի վերաբերյալ։

Посол Ирана в Армении Мехди Собхани заявил, что некоторые положения итогового коммюнике последнего саммита Организации экономического сотрудничества (ЭКО) противоречат позиции Ирана, поскольку содержат формулировки, нарушающие территориальную целостность Армении. Иран официально выразил свои возражения по этому поводу.
Дипломат пояснил, что заявление отражает лишь позицию председательствующего на саммите — в данном случае президента Азербайджана Ильхама Алиева — и не обязательно совпадает с мнением всех участвующих стран, сообщает «Арменпресс».
«Как и ранее в отношении недавнего заявления Организации исламского сотрудничества в Стамбуле, некоторые положения нынешнего документа, включая надуманные термины, подразумевающие территориальные претензии к Республике Армения, противоречат принципиальной позиции Исламской Республики Иран как дружественной и соседней страны и не подлежат утверждению.
Иран, как и прежде, поддерживает процесс мирных переговоров между Арменией и Азербайджаном и считает важным подписание мирного соглашения, условия которого были согласованы обеими сторонами. Мы официально сообщили Организации экономического сотрудничества о своих возражениях по содержанию этого заявления», — отметил Собхани.
3–4 июля в опустевшем Степанакерте прошёл 17-й саммит ЭКО при участии представителей Азербайджана, Турции, Ирана, Афганистана, Таджикистана, Кыргызстана, Пакистана, Казахстана, Узбекистана и Туркменистана. По завершении саммита МИД Азербайджана распространил заявление с формулировками, отражающими азербайджанскую пропаганду о якобы праве азербайджанцев на возвращение на территорию Армении.