Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ բացահայտվել են հուլիսի 4-ին ի աջակցություն գործարար Սամվել Կարապետյանի կազմակերպված հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու, նյութապես շահագրգռելու մի շարք դեպքեր. 3 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
Քննչական կոմիտեում ներկայումս քննվող մեկ այլ քրեական վարույթով կալանքի տակ գտնվող Ս.Կ.-ի մի խումբ կողմնակիցներ ՀՀ տարբեր բնակավայրերի մի շարք բնակիչների հարկադրել, ինչպես նաև նյութապես շահագրգռել են մասնակցել 2025 թվականի հուլիսի 4-ին Երևան քաղաքում ի աջակցություն Ս.Կ.-ի կազմակերպված հավաքին:
Հուլիսի 8-ին դատարանի որոշումների հիման վրա մոտ երկու տասնյակ հասցեներում միաժամանակ անցկացված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են նախաքննության համար կարևոր նշանակություն ունեցող մի շարք իրեր և փաստաթղթեր, այդ թվում՝ գումարների վերաբերյալ նշումներ պարունակող անվանացուցակներ ու կանխիկ գումար։
Հիմք ընդունելով ձեռք բերված ապացույցները՝ որոշում է կայացվել երեք անձի նկատմամբ սկսել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ «հավաք անցկացնելու կամ դրան մասնակցելու խոչընդոտման կամ հարկադրանքի, ինչպես նաև մասնակցելու կամ մասնակցությունից հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռման» և 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ «նույն արարքներին օժանդակելու» հատկանիշներով։
Նախաքննության շրջանակում իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և վարութային գործողություններ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի՝ հարուցված քրեական վարույթի սահմանում թույլատրելի գործիքների կիրառմամբ կձեռնարկվեն բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ պարզելու թե ովքեր են հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու և նյութապես շահագրգռելու գործողություններին մասնակցել, ինչպես նաև նրանց գործողություններին տալու իրավական գնահատական և կիրառելու համապատասխան դատավարական հարկադրանքներ։

Следственный комитет Армении сообщил о выявлении "многочисленных случаев принуждения и материального стимулирования" граждан к участию в митинге, организованном 4 июля в поддержку бизнесмена Самвела Карапетяна. В отношении трех лиц возбуждено публичное уголовное преследование.
По данным ведомства, в рамках другого уголовного дела, фигурантом которого является находящийся под арестом С.К., группа его сторонников принуждала и материально заинтересовывала жителей различных населённых пунктов Армении принять участие в указанном митинге в Ереване.
8 июля, на основании судебных решений, были проведены обыски почти по двум десяткам адресов. В результате изъяты предметы и документы, имеющие важное значение для предварительного следствия, в том числе списки с указанием сумм и наличные деньги.
Учитывая собранные доказательства, было принято решение о возбуждении уголовного преследования в отношении трех лиц по части 2 статьи 236 Уголовного кодекса («воспрепятствование проведению или участию в собрании, принуждение, а также материальное стимулирование с целью участия или отказа от участия») и части 2 статьи 46-236 («пособничество в тех же действиях»).
В рамках предварительного следствия проводятся неотложные следственные и процессуальные действия.
СК подчеркнул, что в рамках возбужденного уголовного дела будут предприняты все необходимые шаги с использованием допустимых законом инструментов для установления лиц, участвовавших в актах принуждения и подкупа, юридической оценки их действий и применения соответствующих процессуальных мер.
Примечание: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, вступившим в законную силу приговором суда.