9 Հուլիս 2025 - 07:05 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ն հուլիսի 8–ին ընդունել է հայագիտական և կրոնագիտական դասընթացների մասնակից սփյուռքահայ երիտասարդներին, հորդորել նրանց խորացնել հայոց լեզվի և պատմության իրենց իմացությունը։
Վեհափառ Հայրապետն, իր օրհնությունը բերելով տարբեր երկրներից ժամանած երիտասարդներին, կարևորել է նրանց համախմբումը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում և մասնակցությունը կրթական ծրագրին։
«Նորին Սրբությունը հորդորեց հայորդիներին ջանասիրությամբ մասնակից լինել դասընթացներին՝ զորացնելով հայոց լեզվի և պատմության իրենց իմացությունն ու հոգևոր գիտելիքները, ինչպես նաև հաղորդ դառնալով հայրենիքի հոգևոր-մշակութային ժառանգությանն ու արժեքներին։
Վերջում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Աստծու Սուրբ Աջի հովանին մաղթել է հայորդիներին պատգամելով ամուր պահել իրենց կապը Եկեղեցու և հայրենիքի հետ անխաթար պահպանելու իրենց ինքնությունը»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր գրառում է արել ֆեյսբոքյան իր էջում՝ նշելով, որ «Քրիստոսի տունը զավթված է շնաբարո, ապազգային խմբակի կողմից և պետք է ազատագրվի» և որ ինքն է «առաջնորդելու այդ ազատագրումը»։

8 июля Католикос всех армян Гарегин II принял молодежь из диаспоры, участвующую в курсах по армяноведению и теологии, и призвал их углубить знания армянского языка и истории.
Oн благословил участников, прибывших из разных стран, и подчеркнул важность их объединения в Святом Эчмиадзине и участия в образовательной программе.
«Его Святейшество призвал молодых армян активно участвовать в занятиях, обогащая свои знания по армянскому языку, истории и духовному наследию, а также приобщаясь к духовно-культурным ценностям родины.
В завершение встречи Католикос всех армян пожелал молодежи покровительства Святой Десницы Божией и призвал сохранять крепкую связь с Церковью и Родиной ради сохранения своей идентичности», — говорится в сообщении.
Премьер-министр Никол Пашинян ранее заявил на своей странице в Facebook, что «Дом Христа захвачен безнравственной, антинациональной группой и должен быть освобожден», добавив, что именно он «возглавит это освобождение».
Всемирный совет церквей выступил с призывом к солидарности и выразил поддержку Армянской Апостольской Церкви.