9 Հուլիս 2025 - 07:06 AMT
«ՀՀ նախագահը ստորագրել է «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին, «էներգետիկայի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին, «Սնանկության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին, «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների և անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին օրենքների փաթեթը»,–հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովն ընդունել է համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը, որը ՀԷՑ-ի պետականացման հնարավորություն է տալիս։
Հունիսի 18-ին, երբ ՀԷՑ-ի սեփականատեր գործարար Սամվել Կարապետյանը ձերբակալվել էր, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել էր, որ եկել է պահը, երբ անհրաժեշտ է պետականացնել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն։ Փաշինյանը նաև նախազգուշացրել էր, որ աշխատանքից կհեռացվեն այն աշխատակիցները, ովքեր չեն համագործակցում պետության հետ։ Հունիսի 24-ին վարչապետը հայտնել էր, որ ՀԷՑ-ի պետականացման ծրագրային փաթեթը պատրաստ է։

Президент Армении Ваагн Хачатурян подписал пакет законов, включающий положения о возможной национализации компании «Электрические сети Армении» (ЭСА).
«Президент подписал законы о внесении дополнений в закон „О регулирующем органе общественных услуг“, о внесении изменений и дополнений в закон „Об энергетике“, закон „О банкротстве“, а также в закон „О государственной регистрации юридических лиц, их отдельных подразделений, учреждений и индивидуальных предпринимателей“», — сообщила пресс-служба президента.
3 июля Национальное собрание Армении приняло пакет законодательных изменений, предусматривающий возможность передачи ЭСА в государственную собственность.
18 июня, после ареста владельца ЭСА бизнесмена Самвела Карапетяна, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что настал момент национализировать ЗАО «Электрические сети Армении». Он также предупредил, что сотрудники, не сотрудничающие с государством, будут уволены. 24 июня премьер сообщил, что программа национализации ЭСА готова.