«Տաշիր» ընկերությունների խումբը հայտարարություն է տարածել` կոչ անելով իրավապահ մարմիններին «գործել Սահմանադրության և քրեական դատավարության օրենսգրքի շրջանակներում»։
Կոչ է արվում նաև «բացառել ճնշման կամ հրապարակային ցուցադրականության ցանկացած տարր»։
«Հաշվի առնելով վերջին շաբաթվա իրադարձությունները՝ բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ տեղի ունեցողն ակնհայտորեն քաղաքական դրդապատճառներ ունի։
«Տաշիր» ընկերությունների խումբը հավատարիմ է մնում թափանցիկության, օրինականության և կառուցողական երկխոսության սկզբունքներին, իսկ ՀԷՑ-ի ղեկավարությունն ու աշխատակիցները լիարժեք աջակցություն են ցուցաբերում քննչական մարմիններին օրենքի շրջանակներում:
Ընկերությունը կոչ է անում իրավապահ մարմիններին գործել Սահմանադրության և քրեական դատավարության օրենսգրքի շրջանակներում ՝ բացառելով ճնշման կամ հրապարակային ցուցադրականության ցանկացած տարր»:
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ստորագրել է ՀԷՑ-ի պետականացման հնարավորություն տվող օրենքը։Հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովն ընդունել է համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթը, որը ՀԷՑ-ի պետականացման հնարավորություն է տալիս։
Հունիսի 18-ին, երբ ՀԷՑ-ի սեփականատեր գործարար Սամվել Կարապետյանը ձերբակալվել էր, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել էր, որ եկել է պահը, երբ անհրաժեշտ է պետականացնել «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն։ Փաշինյանը նաև նախազգուշացրել էր, որ աշխատանքից կհեռացվեն այն աշխատակիցները, ովքեր չեն համագործակցում պետության հետ։ Հունիսի 24-ին վարչապետը հայտնել էր, որ ՀԷՑ-ի պետականացման ծրագրային փաթեթը պատրաստ է։

9 Июль 2025 - 08:32 AMT
Группа компаний «Ташир» распространила заявление, в котором призвала армянские правоохранительные органы действовать строго в рамках Конституции и Уголовно-процессуального кодекса.
Также в заявлении содержится призыв «исключить любые элементы давления или публичной показухи».
«Учитывая события последней недели, имеются все основания полагать, что происходящее имеет явно выраженную политическую мотивацию», — говорится в заявлении.
«Группа компаний „Ташир“ остается приверженной принципам прозрачности, законности и конструктивного диалога. Руководство и сотрудники ЗАО „Электрические сети Армении“ (ЭСА) оказывают полное содействие следственным органам в рамках закона.
Компания призывает правоохранительные органы действовать в пределах Конституции и Уголовно-процессуального кодекса, исключив любые формы давления и демонстративных действий», — подчеркивается в заявлении.
Президент Армении Ваагн Хачатурян подписал закон, предусматривающий возможность национализации компании «Электрические сети Армении». 3 июля Национальное собрание приняло соответствующий пакет законодательных изменений.
18 июня, после ареста владельца ЭСА Самвела Карапетяна, премьер-министр Никол Пашинян заявил, что настало время национализировать компанию. Он также предупредил, что сотрудники, отказывающиеся сотрудничать с государством, будут уволены. 24 июня премьер-министр сообщил, что программа национализации готова.