Փաստաբան Սերգեյ Հարությունյանը կոչ է արել իրավապահներին «չկատարել Վեհարանի վերաբերյալ հնարավոր ապօրինի հրամաններ»:
«Այսօր մամուլում լուր տարածվեց, որ առավոտյան մոբիլիզացվել է Երևանի և մարզերի քննչական ռեսուրսը (100-ից ավելի քննիչներ) Վեհարանում քննչական գործողություններ կատարելու համար:
Քննչական կոմիտեում և դատախազական համակարգում ունեմ ընկերներ (ցավոք կամ բարեբախտաբար նաև նախկին), համակուրսեցիներ, բազմաթիվ մտերիմներ և ծանոթներ, որոնցից ոմանք վերջին տարիների ընթացքում ընկրկել են վարչախմբի բիրտ ճնշումներին և գործիք են դարձել քաղաքական մեծածավալ հետապնդումների ժամանակ:
Խնդրում և հորդորում եմ բոլորին, տղե´րք, Վեհարանի հետ կապված ապօրինի հրաման չկատարե´ք, հետո Ձեր խղճի հետ չեք կարող ապրել, ամեն բան անցողիկ է, և նաև` ոչինչ և ոչ ոք չի մոռացվելու…»,- նշել է Հարությունյանը։
Փաստաբանը նաև շեշտել է, որ նման գործողությունների ժամանակ օգտագործվող «տուն էինք պահում» բացատրությունը չի անցնելու։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նոր գրառում է արել ֆեյսբուքյան իր էջում՝ նշելով, որ «Քրիստոսի տունը զավթված է շնաբարո, ապազգային խմբակիկողմից և պետք է ազատագրվի» և որ ինքն է «առաջնորդելու այդ ազատագրումը»։

9 Июль 2025 - 09:54 AMT
Адвокат Сергей Арутюнян в обращении на Facebook призвал следователей не исполнять возможные незаконные приказы, связанные с Католикосатом.
«Сегодня в прессе появилась информация, что более 100 следователей из Еревана и регионов были мобилизованы для проведения следственных действий в Католикосате», — написал он.
Арутюнян отметил, что у него есть друзья и однокурсники в Следственном комитете и прокуратуре, некоторые из которых, поддавшись грубому давлению властей, стали орудием политических репрессий.
«Прошу и настоятельно призываю всех: ребята, не выполняйте незаконные приказы, касающиеся Католикосата. Потом с совестью жить не сможете. Всё проходит, но ничто и никто не забывается», — подчеркнул он.
Адвокат также заявил, что объяснение в духе «мы просто охраняли здание» в таких случаях не сработает.
Премьер-министр Никол Пашинян также выступил с заявлением в Facebook, написав, что «дом Христа захвачен безнравственной, антинациональной группировкой и должен быть освобождён», и добавил, что сам «возглавит это освобождение».
Всемирный совет церквей выступил с заявлением солидарности, выразив поддержку Армянской Апостольской Церкви.