9 Հուլիս 2025 - 11:01 AMT
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանը հայտարարել է, որ երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունները մեկ գործընթացի տարբեր տարրեր են։ Նա այդ մասին ասել է Ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի Ավանի մասնաճյուղի դիմաց, որտեղ քննվում է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի կալանքի միջնորդությունը:
«Հարձակումը եկեղեցու, մեծ բարերարի, «Հայաստան» խմբակցության նկատմամբ ուսումնասիրելով՝ պետք է հասկանանք, թե ինչու է սա տեղի ունենում։ Երկու պատճառ կարող եմ բերել. մեկը՝ 2026 թվականի ընտրություններն են։ Բոլոր հիմնական դերակատարներին քաղաքական գործընթացներից փորձում են մեկուսացնել։ Բայց իմ հիմնական վարկածն այն է, որ առաջիկայում սպասվում են այնպիսի զիջումներ իշխող վարչախմբի կողմից, որ իրենց պետք է մեկուսացնել բոլոր այն դերակատարներին, ովքեր կարող են ազդեցություն ունենալ դիմադրելու որոշումների վրա»,-ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Պատգամավորն ասել է նաև, որ այս փուլում որևէ անաչառ դատական որոշում ակնկալելն անիմաստ է։
«Հաշվի առնելով, որ սույն դատավորը որոշում է կայացրել նաև Սամվել Կարապետյանի մասով, ակնհայտ է, որ մեզնից որևէ մեկը դրական սպասումներ չունի»,-ասել է Գրիգորյանը։

Депутат фракции «Армения» Анна Григорян заявила, что происходящее в стране — это различные элементы одного и того же процесса. Об этом она сказала у здания уголовного суда общей юрисдикции в районе Аван, где рассматривается ходатайство об аресте депутата той же фракции Артура Саргсяна.
«Анализируя атаки на церковь, крупного благотворителя и фракцию “Армения”, нужно понять, почему это происходит. Могу назвать две причины. Первая — выборы 2026 года. Всех ключевых участников пытаются изолировать от политического процесса. Но моя основная версия — в ближайшем будущем от правящего режима ожидаются такие уступки, что им необходимо заранее устранить всех, кто может повлиять на сопротивление этим решениям», — сказала она в беседе с Aysor.am .
Она также отметила, что в нынешних условиях надеяться на объективные судебные решения бессмысленно.
«Учитывая, что этот судья ранее вынес решение по делу Самвела Карапетяна, ясно, что никто из нас не питает надежд», — добавила Григорян.
Утром 25 июня правоохранительные органы начали обыски по адресам сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и руководители этого движения якобы планировали теракты и действия по захвату власти в Армении. Позже стало известно, что лидер движения, архиепископ Баграт, арестован на два месяца. Арестованы еще 14 человек.