Ազգային անվտանգության ծառայությունը և Քննչական կոմիտեն վաղ առավոտից խուզարկություններ են իրականացնում ՀՅԴ անդամների բնակարաններում։
ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը հայտնել է․ «Վաղ առավոտից ուժային կառույցները կրկին ներխուժել են ՀՅԴ անդամների տներ։ Այս պահին խուզարկություններ են իրականացվում ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի և ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի աշխատակազմի ղեկավար Վահագն Մատինյանի տանը»։
Գեղամ Մանուկյանը նշել է, որ իրավապահների գործողությունների թիրախում իր որդին է՝ հավելելով, որ ավելի ուշ կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկատվություն, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչ Քրիստինե Վարդանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ իրավապահները առգրավել են Գեղամ Մանուկյանի հեռախոսը, իսկ նրա որդին՝ Տարոն Մանուկյանը, ձերբակալվել է։
Քննչական կոմիտեն առայժմ հրաժարվել է մեկնաբանել ձերբակալության մասին տեղեկությունը՝ նշելով, որ մոտ ապագայում կտրամադրի հաղորդագրություն։
ՀՅԴ Գերագույն մարմինը տեղեկացրել է, որ բերման է ենթարկվել ՀՅԴ Երևանի Քաղաքային կոմիտեի անդամ Արսեն Մարտոյանը։
Նրանց հաղորդագրության համաձայն՝ խուզարկություն է իրականացվում նաև «Եղվարդ» խոշորացված համայնքի ավագանու անդամ, ինչպես նաև ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական միության Կենտրոնական վարչության ղեկավար Գևորգ Մուրադյանի բնակարանում։
Քրիստինե Վարդանյանը հայտնել է, որ խուզարկությունների արդյունքում ձերբակալված ՀՅԴ անդամներին տեղափոխում են Պարույր Սևակ 4 հասցեում գտնվող Երևան քաղաքի քննչական վարչություն։ Այնտեղ են ուղևորվում նաև ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի անդամներն ու «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները։
Գեղամ Մանուկյանը հանդիսանում է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր։ Այս խմբակցության անդամ Արթուր Սարգսյանը հուլիսի 9-ին կալանավորվել է երկու ամսով և տեղափոխվել «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի (ահաբեկչության նախապատրաստում) առաջին մասով և 43-419-րդ հոդվածի (իշխանության զավթման նախապատրաստում) առաջին մասով։
Նույն խմբակցությունից ևս երկու պատգամավորների՝ խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի և քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի նկատմամբ նույնպես քրեական վարույթներ են հարուցված։

Национальная служба безопасности и Следственный комитет Армении с утра проводят обыски в домах членов партии «Армянская революционная федерация» (Дашнакцутюн).
Как сообщили в Верховном органе Дашнакцутюн Армении: «С раннего утра силовые структуры вновь ворвались в дома членов Дашнакцутюн. В настоящий момент обыски проходят в домах депутата НС Армении Гегама Манукяна и руководителя аппарата Верховного органа Дашнакцутюн Ваагна Матиняна».
Сам Гегам Манукян сообщил, что целью действий силовиков является его сын. Он добавил, что позже предоставит дополнительную информацию, передаёт «Азатутюн».
Представитель фракции «Армения» Кристине Варданян на своей странице в Facebook сообщила, что у Гегама Манукяна был изъят телефон, а его сын Тарон Манукян арестован.
Следственный комитет пока отказывается комментировать информацию об аресте, пообещав распространить официальное заявление в ближайшее время.
По данным Верховного органа партии, был также задержан Арсен Мартоян — член Ереванского городского комитета Дашнакцутюн.
Кроме того, обыск проводится в доме члена совета укрупнённой общины Егвард и главы Центрального совета Молодёжного союза Дашнакцутюн Геворга Мурадяна.
Кристине Варданян отметила, что задержанных членов Дашнакцутюн доставляют в Следственное управление по городу Ереван по адресу Паруйра Севака 4. Туда же направляются депутаты фракции «Армения» и представители Верховного органа партии.
Гегам Манукян является депутатом фракции «Армения». 9 июля другой член этой фракции Артур Саргсян был арестован на два месяца и помещён в исправительное учреждение «Вардашен». Ему предъявлены обвинения по части первой статей 43-308 (подготовка теракта) и 43-419 (подготовка захвата власти) Уголовного кодекса Армении. В отношении ещё двух депутатов той же фракции — Сейрана Оганяна и Арцвика Минасяна — также возбуждены уголовные дела.