Բրյուսելում հուլիսի 8-ին կայացել է Հայաստան-Եվրոպական միություն գործընկերության կոմիտեի վեցերորդ նիստը, որը անցկացվել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) հիման վրա։ Քննարկման առանցքում եղել է ՀԸԳՀ իրականացման ընթացքն ու Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետագա ընդլայնումը։
Հայաստանն ու ԵՄ-ն վերահաստատել են երկու կողմերի միջև գործընկերության զգալի առաջընթացը՝ խարսխված համատեղ արժեքների նկատմամբ պարտավորությունների վրա։ Նրանք դրականորեն են անդրադարձել ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կայա Կալասի՝ 2025 թվականի հունիսի 29-30-ին կայացած այցի արդյունքներին, հատկապես կարևորելով նրա և ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունները։ Այդ հայտարարությունները վերաբերել են Հայաստան-ԵՄ նոր Գործընկերության օրակարգին առնչվող քաղաքական համաձայնությանը, ինչպես նաև մուտքի արտոնագրերի ազատականացման գործողությունների ծրագրի հաստատմանն՝ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից։ Այս որոշումներն ի հայտ են բերել երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման նոր հեռանկարներ։
Երկուստեք բարձր են գնահատել նաև «Դիմակայունություն և աճ» անվանումը կրող 270 միլիոն եվրո արժողությամբ ծրագրի իրականացման գործընթացը, որը նպատակ ունի խորացնել ոլորտային համագործակցությունը, մեծացնել փոխկապակցվածությունն ու խթանել ներդրումները բիզնեսում։ Ծրագիրը համահունչ է ինչպես ԵՄ «Գլոբալ դարպասներ» նախաձեռնությանը, այնպես էլ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը։
Հանդիպման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել օրենքի գերակայության, արդարադատության բարեփոխումների, իրավապահ համակարգի զարգացման, մարդու իրավունքների պաշտպանության և կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ կատարված քայլերին։ ԵՄ-ն ընդգծել է, որ Հայաստանը զգալի առաջընթաց է արձանագրել ժողովրդավարական բարեփոխումների ճանապարհին և բարձր է գնահատել դրա նկատմամբ ցուցաբերած հանձնառությունը։ Միաժամանակ շեշտվել է բարեփոխումների շարունակականության կարիքը և անհրաժեշտ լրացուցիչ քայլերը խտրականության բոլոր դրսևորումների վերացման ուղղությամբ։ Կողմերը կարևորել են նաև քաղաքացիական հասարակության լիարժեք ներգրավվածությունը հանրային կառավարման ու որոշումների կայացման գործընթացում։
Քննարկվել են նաև տարածաշրջանային ներառական կապակցվածության խթանման հնարավորությունները, տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ու փոխադարձ առևտրի ընդլայնման ուղղությունները, թվային և կանաչ փոխակերպումների արագացման ճանապարհները, էներգետիկ անվտանգության ոլորտում համագործակցության խորացումը, ինչպես նաև կլիմայական գործողությունների ուղղությամբ համագործակցության ամրապնդումը։
Արտաքին քաղաքականության, անվտանգության և պաշտպանության համատեքստում զրուցակիցները դրական են գնահատել Հայաստան-ԵՄ միջև վերջերս ստորագրված համաձայնագիրը, որը սահմանում է ԵՄ ճգնաժամային կառավարման առաքելություններին Հայաստանի մասնակցության ձևաչափը։ Նշվել է նաև, որ առաջին անգամ անցկացվել են Հայաստան-ԵՄ անվտանգային և պաշտպանական խորհրդակցություններ։ Կողմերը քննարկել են համագործակցության նոր հնարավոր ուղիներ՝ ուղղված հիբրիդային ու կիբեռսպառնալիքներին դիմակայության, արտաքին միջամտությունների և ապատեղեկատվության դեմ պայքարի կարողությունների զարգացմանը։ Նրանք վերահաստատել են ԵՄ քաղաքացիական առաքելության առանցքային դերը՝ տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման գործում։
Կոմիտեի նիստում օրակարգային հարց է եղել նաև տարածաշրջանային զարգացումների և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը։ ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ ձեռք բերված փոխըմբռնումը և հորդորել է ստորագրել ու վավերացնել այն։ ԵՄ-ն վերահաստատել է իր լիակատար աջակցությունը Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի սկզբունքների հիման վրա միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիությանը։ Նա իր աջակցությունն է հայտնել նաև Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված հայկական կողմի քայլերին։
Հանդիպմանը համանախագահել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը և Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության՝ Արևելյան Եվրոպայի և Ռուսաստանի հարցերով կառավարող տնօրենի տեղակալ Օդրոն Պերկաուսկիենեն։

8 июля в Брюсселе состоялось шестое заседание Комитета партнерства Армения–Европейский союз, проведенное в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (СEPA). В центре обсуждения были реализация СEPA и дальнейшее расширение отношений между Арменией и ЕС.
Стороны подтвердили значительный прогресс в развитии партнерства, основанного на приверженности общим ценностям. Они положительно оценили итоги визита в Армению 29–30 июня 2025 года высокого представителя ЕС и вице-президента Европейской комиссии Каи Каллас, подчеркнув важность совместных заявлений с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном. Эти заявления касались новой политической договоренности по Повестке дня Армения–ЕС и одобрения Европейской комиссией плана действий по либерализации визового режима. Эти шаги открыли новые перспективы укрепления двусторонних связей.
Высоко оценена реализация программы «Устойчивость и рост» стоимостью 270 миллионов евро, направленной на углубление отраслевого сотрудничества, развитие связности и стимулирование инвестиций в бизнес. Программа соответствует как инициативе ЕС «Глобальные ворота», так и армянской инициативе «Перекресток мира».
Обсуждены вопросы верховенства права, реформ в судебной системе, развития правоохранительных органов, защиты прав человека и борьбы с коррупцией. ЕС отметил значительный прогресс Армении в проведении демократических реформ и высоко оценил ее приверженность этому курсу. В то же время подчеркнута необходимость продолжения реформ и дополнительных шагов по искоренению всех форм дискриминации. Также было отмечено значение полноценного участия гражданского общества в управлении и принятии решений.
Стороны рассмотрели пути продвижения региональной инклюзивной связности, диверсификации экономики, расширения взаимной торговли, ускорения цифровой и экологической трансформации, укрепления сотрудничества в области энергетической безопасности и совместной работы в сфере климатических действий.
В контексте внешней политики, безопасности и обороны положительно оценено подписанное недавно соглашение между Арменией и ЕС, определяющее формат участия Армении в миссиях ЕС по управлению кризисами. Впервые проведены армяно-европейские консультации по вопросам безопасности и обороны. Обсуждены новые направления сотрудничества в борьбе с гибридными и киберугрозами, внешним вмешательством и дезинформацией. Подтверждена ключевая роль гражданской миссии ЕС в обеспечении мира и стабильности в регионе.
В повестку заседания вошли также региональные процессы и ход нормализации армяно-азербайджанских отношений. ЕС приветствовал достигнутое взаимопонимание по тексту мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и призвал к его подписанию и ратификации. Подтверждена полная поддержка суверенитета Армении, ее территориальной целостности и нерушимости международно признанных границ на основе Декларации Алма-Аты 1991 года. ЕС выразил поддержку усилиям Армении по нормализации отношений с Турцией.
Заседание сопредседательствовали заместитель министра иностранных дел Армении Ваган Костанян и заместитель управляющего директора Европейской внешнеполитической службы по вопросам Восточной Европы и России Одрон Перкяускене.