Հայր Ասողիկ Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ բազմաթիվ հեռախոսազանգեր և հաղորդագրություններ է ստացել՝ իր հրապարակած անեծքի (անաթեմա (հուն.՝ ἀνάθεμα, նզովք) հետ կապված:
Նա նշել է, որ եթե «ոմանց համար անեծքը զավեշտ է կամ միջնադարյան մի բան, Սբ Եկեղեցու համար այն միշտ լրջագույն վճիռ է»։
«Անհրաժեշտ հավելյալ լուսաբանությունների փոխարեն ներկայացնում եմ միաբանակից եղբորս՝ Հոգեշնորհ Տ. Ռուբեն վարդապետ Զարգարյանի տեսամեկնաբանությունը (քանի որ այն նաև ի՛մ մեկնաբանությունն է և որևէ հայ հոգևորականի):
Կնշեմ միայն՝ թող որևէ մեկն իրեն «չհոգնեցնի» Ճեմարանի բարձրագույն աստվածաբանական կրթություն ստացած հոգևորականին ուսուցանել կամ թելադրություն անել՝ հավատքի կամ հոգևոր կյանքի հետ առնչված խնդրիներին ինչպես արձագանքի կամ ինչպես դրանք լուծի:
Հոգևորականներս մարդահաճ չենք և քաջ գիտենք թե սիրել, թե խրատել, թե հորդորել, թե զգուշացնել, թե հանդիմանել, թե նաև՝ նզովել:
Եթե ոմանց համար այդ անեծքը զավեշտ է կամ միջնադարյան մի բան, Սբ Եկեղեցու համար այն միշտ լրջագույն վճիռ է և արդիական, որը կիրառվում է սրտի ու հոգու խորին ցավով և արտասուքներով. մենք Տիրոջ Սուրբ Սեղանի առջև հանապազ աղոթք ենք մատուցում անխտիր բոլո՛րի համար, բոլորի համար: Եվ այս նզովքից հետո էլ շարունակելու ենք սիրով աղոթել ամենքի համար, որպեսզի մոլորյալները դարձ ապրեն, իսկ ուղղամիտ հավատավորներն անսասան լինեն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Ասողիկ աբեղա Կարապետյանն իր խորին վրդովմունքն ու հոգեկան վիշտն է հայտնել այն «թշնամական հարձակումների համար, որոնք մութ ուժերի հետ սատանայական դաշինք կնքած այսօրվա իշխանությունները և նրանց կամակատար տարբեր ծառայություններ կոչվածներն իրագործում են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի, ամբողջ հոգևոր դասի և ազգընտիր Ամենայն Հայոց հայրապետի դեմ»:
Նա անիծել է «բոլոր նրանց, ովքեր ովքեր, վաճառելով իրենց հոգիները սատանային, այս լույս առավոտ կամ երբևէ հանդգնությունը կունենան ներխուժելու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ պղծելով Հայոց Վեհարանը, սուր բարձրացնելով հոգևոր դասի և Աստծո Օծյալի՝ աստվածարյալ Ամենայն Հայոց Հայրապետի վրա, ոտնակոխ անելով Հայոց ազգի սրբությունները»։

Отец Асогик Карапетян написал на своей странице в Facebook, что получил множество звонков и сообщений в связи с опубликованной ранее формулировкой анафемы (греч. «ἀνάθεμα», проклятие).
Он отметил: «Если для некоторых анафема — это повод для насмешек или нечто средневековое, для Святой Церкви она всегда была и остается глубочайшим решением».
«Вместо дополнительных пояснений представляю видеокомментарий моего брата по монашеству — преподобного Тер Рубена вардапета Заргаряна, поскольку он отражает и мою позицию, и точку зрения любого армянского духовного лица.
Отмечу только: пусть никто не «утруждает себя» попытками поучать или навязывать священнику, получившему высшее богословское образование в Семинарии, как реагировать на вопросы веры или духовной жизни и как их решать.
Мы, священнослужители, не стремимся угождать людям. Мы хорошо знаем, как любить, наставлять, увещевать, предостерегать, обличать и, когда необходимо, — анафематствовать.
Если для кого-то анафема — это насмешка или отголосок Средневековья, для Святой Церкви она всегда является важнейшим и современным решением, совершаемым с глубокой душевной и сердечной болью и со слезами. Мы ежедневно возносим молитвы перед Святым Престолом Господним за всех, без исключения, за всех. И после этой анафемы мы продолжим с любовью молиться за всех, чтобы заблудшие раскаялись, а искренне верующие остались непоколебимыми», — говорится в записи.
Ранее отец Асогик Карапетян выразил своё глубокое возмущение и душевную скорбь по поводу «враждебных нападок, осуществляемых нынешними властями и их прислужниками, заключившими дьявольский союз с темными силами» против Святого Эчмиадзина, всего духовенства и избранного Католикоса Всех Армян.
Он проклял «всех тех, кто, продав душу дьяволу, осмелился сегодня утром или когда-либо вторгнуться в Святой Эчмиадзин, оскверняя Армянский Патриархат, поднимая оружие на духовенство и Помазанника Божьего — Богопоставленного Католикоса Всех Армян, попирая святыни армянского народа».