10 Հուլիս 2025 - 11:59 AMT
Հակոբ Հակոբյանի «Սարերում» որմնանկարը կտրամադրվի Գյումրի համայնքին՝ հանրապետական նշանակության հուշարձանի առավել արդյունավետ պահպանման նպատակով: Որոշումն ընդունվել է գործադիրի նիստում։
Կառավարության որոշմամբ Գյումրու համայնքապետարանի շենքում գտնվող որմնանկարը հետ է վերցվում «Գյումրու Վ. Աճեմյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունից և անժամկետ, անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրվում է Գյումրի համայնքին:
2022 թվականին ՀՀ վարչապետին է դիմել Շիրակի մարզպետը՝ տեղեկացնելով, որ ՊՈԱԿ-ի շենքում տեղադրված և հանրապետական նշանակության հուշարձանի կարգավիճակ ունեցող «Սարերում» որմնանկարը գտնվում է անմխիթար վիճակում, ողջ մակերեսին առկա են խոշոր ճաքեր, մաշվածքներ, քերծվածքներ, աջակողմյան ստորին հատվածն ունի խոնավության հետքեր, թատրոնի շենքում բացակայում են որմնանկարի պահպանման համար անհրաժեշտ պայմաններ, ջերմաստիճանը չի համապատասխանում որմնանկարի պահպանման համար սահմանված անհրաժեշտ չափորոշիչներին, որմնանկարի ճաքերը վերջին տարիներին ավելացել են և առաջարկել է որմնանկարը տեղափոխել պահպանման համար առավել նպաստավոր և հարմարավետ վայր:
Վերոգրյալով պայմանավորված՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից ստացվել է հանձնարարական որմնանկարի տեղափոխման հարցը քննարկելու վերաբերյալ: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Շիրակի մարզպետարանի և Գյումրի համայնքի միջև քննարկումների արդյունքում ի վերջո որոշվել է որմնանկարը տեղափոխել Գյումրու համայնքապետարանի շենք (հասցեն՝ քաղաք Գյումրի, Վարդանանց հրապարակ 1):
Որմնանկարի տեղափոխման աշխատանքներն իրականացվել են 2024 թ. օգոստոս-նոյեմբեր ամիսներին՝ որմնանկարը տեղափոխվել է Գյումրու համայնքապետարանի շենքի 3-րդ հարկ և տեղում վերականգնվել ու ամրակայվել:

Фреска «В горах», созданная известным армянским художником Акопом Акопяном, официально передана общине Гюмри с целью более эффективного сохранения как памятника республиканского значения. Соответствующее решение было принято на заседании правительства.
Согласно постановлению, фреска, ранее размещённая в здании Государственного драматического театра им. Вардана Аджемяна, изымается из ведения ГНКО и передаётся общине Гюмри в бессрочное и безвозмездное пользование.
В 2022 году губернатор Ширакской области обратился к премьер-министру, сообщив, что фреска находится в неудовлетворительном состоянии: по всей поверхности имеются трещины, потёртости и следы влаги, особенно в нижней правой части. В театре отсутствовали необходимые условия — включая температурный режим — для сохранности фрески. Было предложено переместить её в более подходящее место.
После этого Аппарат премьер-министра поручил рассмотреть вопрос о переносе. В результате обсуждений между Министерством образования, науки, культуры и спорта, администрацией Ширакской области и мэрией Гюмри было принято решение о переносе фрески в здание мэрии Гюмри по адресу: площадь Вардананц, 1.
Работы по перемещению фрески были выполнены в августе-ноябре 2024 года. Она размещена на третьем этаже мэрии, где прошла реставрацию и укрепление.