ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը, անդրադառնալով հուլիսի 10–ի վաղ առավոտից ՀՅԴ անդամների բնակարաններում իրականացված խուզարկություններին ու ձերբակալություններին, հայտարարել է, որ «վարչախումբն իրականացնում է քաղաքական հետապնդում կուսակցության դեմ»։
«Իրականացվող գործողություններում ներգրավված փաստաբանները տեղեկացրել են, որ որևէ ձերբակալվածի տանը չի հայտնաբերվել և չի առգրավվել որևէ ապօրինի իր։ Հակառակ այս իրողությանը, Քննչական կոմիտեն առգրավված իրերը, անգամ Սթրայքբոլ խաղի համար նախատեսված պարագաները և ՀՅԴ տարբերանշանով շապիկը ներկայացրել է որպես ահաբեկչության նախապատրաստման իրեղեն ապացույցներ։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ 2016 և 2020 պատերազմների, ինչպես նաև 2022 թ. Ջերմուկում ծավալված մարտական գործողությունների մասնակցի տանը, ում շահերի պաշտպանությանը փաստաբան ներգրավված չի եղել և հնարավոր չի եղել ապահովել քննչական գործողությունների օրինական ընթացքը, հայտնաբերվել է մեկ նռնակ, որով, ակնհայտ է որ, անհնար է իրականացնել ձերբակալված անձանց վերագրվող ահաբեկչական գործողությունները։
Այսպիսով, կրկին վերահաստատում ենք, որ վարչախումբը իրականացնում է քաղաքական հետապնդում ՀՅԴ դեմ, ինչի մասին վկայում են ոչ միայն այս օրերի գործողությունները, այլև այդ գործողություններին նախորդած տեղեկատվական գրոհներն ու այսօրվա ապօրինի ձերբակալություններին հաջորդած քաղաքական՝ մասնավորապես Հայաստանում ՀՅԴ գործունեությունը կասեցնելու վերաբերյալ իշխանության ներկայացուցիչների հայտարարությունները»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հուլիսի 10–ին իրավապահ մարմիններն առավոտյան խուզարկություններ են իրականացրել մի քանի ՀՅԴ-ականների տներում, այդ թվում՝ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի բնակարանում։ Այդ խուզարկության արդյունքում առգրավվել է պատգամավորի բջջային հեռախոսը, իսկ նրա որդին՝ Տարոն Մանուկյանը ձերբակալվել է։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ 7 անձ է ձերբակալվել և տարվել ՀՀ քննչական կոմիտե։

11 Июль 2025 - 08:41 AMT
Высший орган Армянской революционной федерации (АРФ) в Армении, комментируя утренние обыски и аресты членов партии 10 июля, заявил, что «властный режим осуществляет политическое преследование партии».
«Адвокаты, привлечённые к делам, сообщили, что в домах задержанных не было обнаружено и изъято никаких незаконных предметов. Несмотря на это, Следственный комитет представил в качестве вещественных доказательств подготовки теракта изъятые предметы, включая элементы экипировки для игры в страйкбол и футболку с эмблемой АРФ.
Позже стало известно, что в доме участника боевых действий в 2016 и 2020 годах, а также в Джермуке в 2022 году, у которого не было защитника, и чья правовая защита не была обеспечена, был обнаружен один гранатомет. Очевидно, что с его помощью невозможно осуществить приписываемые арестованным теракты.
Таким образом, мы вновь подтверждаем, что власти проводят политическое преследование АРФ. Об этом свидетельствуют не только последние действия, но и предшествовавшие информационные атаки, а также политические заявления представителей власти о прекращении деятельности АРФ в Армении», — говорится в заявлении.
10 июля с утра правоохранительные органы провели обыски в домах ряда членов АРФ, в том числе у депутата фракции «Армения» Гегама Манукяна. В ходе обыска был изъят его мобильный телефон, а его сын Тарон Манукян был арестован. Позже стало известно, что всего были задержаны 7 человек и доставлены в Следственный комитет Армении.