11 Հուլիս 2025 - 07:31 AMT
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը գրել է, որ «Սյունիքով Ադրբեջանին միջանցք տրամադրելու բոլոր խոսույթները կեղծ են»։
«Հայաստանի տարածքով անցնող բոլոր ճանապարհները գործելու են ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության ներքո»,–նշել է նա։
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը հայտարարել է, որ «սկզբունքների պահպանման դեպքում ՀՀ–ն դեմ չէ Սյունիքի ճանապարհի արտապատվիրակմանը»։
Ավելի ուշ ԱԳՆ–ն հայտարարել էր, որ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանի խոսքը մամուլում և սոցիալական հարթակների տարբեր օգտատերերի կողմից աղճատվել է։
«ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն վերահաստատել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ ՀՀ սկզբունքային դիրքորոշումը. փոխնախարարն իր խոսքում քանիցս շեշտել է ՀՀ համար առանցքային համարվող սկզբունքները, այդ թվում՝ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային իրավազորությունը, որոնց պետք է համապատասխանեն քննարկվելիք առաջարկները, լուծումները՝ չթողնելով տարընկալման տեղ։ Նախարարի տեղակալը հստակ մերժել է երրորդ սուբյեկտի կողմից «վերահսկողության» եզրույթը, երևույթը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Заместитель руководителя аппарата премьер-министра Армении Тарон Чахоян заявил, что все утверждения о предоставлении Азербайджану коридора через Сюник являются ложными.
«Все дороги, проходящие по территории Армении, будут действовать под суверенитетом, территориальной целостностью и юрисдикцией Армении», — написал он в Facebook.
Ранее замминистра иностранных дел Мнацакан Сафарян заявил, что «при соблюдении принципов Армения не возражает против передачи управления дорогой в Сюнике».
Позже МИД Армении пояснил, что высказывания Сафаряна были искажены в СМИ и социальных сетях.
«Заместитель министра чётко подтвердил принципиальную позицию Армении по разблокировке региональных коммуникаций. Он многократно подчеркнул ключевые принципы: суверенитет, территориальную целостность и национальную юрисдикцию, которым должны соответствовать все обсуждаемые предложения и решения. Также он однозначно отверг понятие и явление “контроля” со стороны третьей стороны», — говорится в заявлении МИД.