11 Հուլիս 2025 - 07:31 AMT
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը գրել է, որ «Սյունիքով Ադրբեջանին միջանցք տրամադրելու բոլոր խոսույթները կեղծ են»։
«Հայաստանի տարածքով անցնող բոլոր ճանապարհները գործելու են ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության ներքո»,–նշել է նա։
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը հայտարարել է, որ «սկզբունքների պահպանման դեպքում ՀՀ–ն դեմ չէ Սյունիքի ճանապարհի արտապատվիրակմանը»։
Ավելի ուշ ԱԳՆ–ն հայտարարել էր, որ փոխարտգործնախարար Մնացական Սաֆարյանի խոսքը մամուլում և սոցիալական հարթակների տարբեր օգտատերերի կողմից աղճատվել է։
«ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն վերահաստատել է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ ՀՀ սկզբունքային դիրքորոշումը. փոխնախարարն իր խոսքում քանիցս շեշտել է ՀՀ համար առանցքային համարվող սկզբունքները, այդ թվում՝ ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ազգային իրավազորությունը, որոնց պետք է համապատասխանեն քննարկվելիք առաջարկները, լուծումները՝ չթողնելով տարընկալման տեղ։ Նախարարի տեղակալը հստակ մերժել է երրորդ սուբյեկտի կողմից «վերահսկողության» եզրույթը, երևույթը»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

11 July 2025 - 08:44 AMT
Taron Chakhoyan, Deputy Chief of Staff to the Prime Minister of Armenia, stated that all claims suggesting a corridor through Syunik to Azerbaijan are false.
“All routes passing through Armenian territory will function under Armenia’s sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction,” he wrote on Facebook.
Deputy Foreign Minister Mnatsakan Safaryan earlier stated that Armenia “has no objection to outsourcing management of the Syunik road if principles are respected.”
Later, the Ministry of Foreign Affairs clarified that Safaryan’s remarks were distorted by media and social media users.
“The Deputy Foreign Minister reaffirmed Armenia’s principled stance on unblocking regional transport links. In his speech, he emphasized key principles such as sovereignty, territorial integrity, and national jurisdiction, which all proposals and solutions must adhere to. He explicitly rejected any notion or language implying 'control' by a third party,” the ministry stated.