Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) հայ ռազմագերիների ներկայացուցիչ և փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը պարզաբանումներ է ներկայացրել Բաքվի դատարանում Ռուբեն Վարդանյանի իրավունքների կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ:
Իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը նշել է, որ կոպտորեն խախտվել են արդար դատաքննության երաշխիքները, մասնավորապես՝ կողմերի հավասարության և մրցակցության սկզբունքը: Թե՛ նախաքննական մարմինները, թե' դատարանն անտեսել են պաշտպանական կողմի ներկայացրած բոլոր միջնորդությունները՝ իրականացնելով միակողմանի և կանխորոշված ելքով քննություն։ Ավելին, դատավորները մերժել են Ռուբեն Վարդանյանին տրամադրել լիարժեք հասանելիություն գործի նյութերին՝ միաժամանակ գործին կցելով կեղծված փաստաթղթեր։
Խախտվել են նաև ընդդատության երաշխիքները․ գործը փոխանցվել է ռազմական տրիբունալին, չնայած այն հանգամանքին, որ Ռուբեն Վարդանյանը քաղաքացիական անձ է և երբևէ որևէ առնչություն չի ունեցել իրավապահ կամ անվտանգային կառույցների հետ։
«Արդյունքում ստեղծվել է հիմնովին անարդար դատավարական իրավիճակ, որտեղ պաշտպանվող կողմը զրկված է մեղադրանքները վիճարկելու կամ իր անմեղությունն ապացուցելու իրատեսական որևէ հնարավորությունից։ Նման պայմաններում արդար դատաքննության հասկացությունն ինքնին վերածվում է ձևականության՝ զուրկ որևէ բովանդակությունից», -ընդգծել է Սահակյանը։
Փաստաբանը կոչ է արել միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներին և համաշխարհային առաջնորդներին անհապաղ ուշադրություն դարձնել այս գործին և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի Հանրապետության վրա, որպեսզի այն կատարի միջազգային իր պարտավորությունները։
Ադրբեջանում ընթանում է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական առաջնորդների գործով դատական ֆարսը։ Մեղադրյալների թվում են նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը և այլք: Նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործը քննվում է առանձին վարույթով։

11 Июль 2025 - 08:22 AMT
Представитель и адвокат армянских военнопленных в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян представила пояснения относительно грубейших нарушений прав Рубена Варданяна в суде в Баку.
По словам правозащитницы, грубо нарушены основные гарантии справедливого судебного разбирательства, в частности, принцип равенства сторон и состязательности. Следственные органы и суд проигнорировали все ходатайства защиты, ведя одностороннее следствие с заранее определенным результатом. Более того, судьи отказали Рубену Варданяну в полном доступе к материалам дела, одновременно приобщив к нему сфальсифицированные документы.
Были нарушены также гарантии подсудности: несмотря на то, что Рубен Варданян является гражданским лицом и никогда не имел отношения к силовым или правоохранительным структурам, дело передано в военный трибунал.
«В результате сформировалась глубоко несправедливая судебная ситуация, в которой защита полностью лишена какой-либо реальной возможности оспаривать обвинения или доказывать невиновность. В таких условиях само понятие справедливого суда превращается в формальность, лишённую всякого содержания», — подчеркнула Сахакян.
Адвокат призвала международные организации, механизмы защиты прав человека и мировых лидеров немедленно обратить внимание на дело и оказать давление на Азербайджанскую Республику с целью выполнения международных обязательств.
В Азербайджане продолжается показательный процесс над бывшими военно-политическими лидерами Арцаха. Среди обвиняемых — бывшие президенты Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, бывший командующий Армией обороны Левон Мнацаканян, экс-глава МИД Давид Бабаян и другие. Дело бывшего госминистра и филантропа Рубена Варданяна рассматривается отдельно.