11 Հուլիս 2025 - 13:37 AMT
Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ մարզում գործող համատիրություններից մեկի կառավարիչը ձևական պայմանագրով 349.4 քմ մակերեսով կիսանկուղային տարածքը նվիրաբերել է իր խնամուն, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
«Դրանից հետո համատիրության կառավարիչը հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի ձեռքբերումը լեգիտիմացնելու, գույքի իրական պատկանելիությունը թաքցնելու և հանցավոր ծագման աղբյուրը խեղաթյուրելու նպատակով 349.4 քմ մակերեսով կիսանկուղային տարածքը բաժանել է 2 մասի:
Այնուհետև, կառավարչի ցուցումով 247.2 քմ մակերեսով տարածքը 2 մլն ՀՀ դրամով վաճառվել է Տավուշի մարզի բնակչին, իսկ մյուս՝ 102.2 քմ մակերեսով տարածքը, 1 մլն 500 հզր ՀՀ դրամով ձևական առուվաճառքի պայմանագրով օտարվել է իր կնոջը: Վերջինիս կինը 5 մլն 500 հզր ՀՀ դրամով վերոնշյալ տարածքն օտարել է մեկ այլ անձի, ով, իր հերթին, տվյալ գույքը նույն արժեքով օտարել է համատիրության կառավարչի դստերը:
Վերը նկարագրված գործողությունների հետևանքով թաքցվել է ընդհանուր 349.4 քմ մակերեսով և 15 մլն 581 հզր 693 հզր ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով անշարժ գույքի իրական պատկանելիությունը, խեղաթյուրվել է դրա հանցավոր ծագումը, ինչի արդյունքում համատիրությունը զրկվել է համայնքի կողմից տրամադրված գույքը տնօրինելու լիազորությունից:
Ս.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելը) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)։
Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է գրավը և բացակայելու արգելքը:
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ:

В рамках уголовного производства, инициированного в следственном управлении Тавушской области, были получены фактические данные о том, что управляющий одного из кооперативов в регионе по фиктивному договору подарил своему зятю полуподвальное помещение площадью 349,4 кв.м, сообщает Следственный комитет.
Затем, с целью легализации имущества, скрытия его истинной принадлежности и источника криминального происхождения, управляющий разделил помещение на две части. По его указанию, 247,2 кв.м было продано жителю Тавуша за 2 млн драмов, а оставшиеся 102,2 кв.м были оформлены фиктивной сделкой купли-продажи на имя его жены за 1,5 млн драмов. Впоследствии супруга перепродала это имущество третьему лицу за 5,5 млн драмов, который, в свою очередь, передал его дочери управляющего за ту же сумму.
В результате этих действий была скрыта истинная принадлежность недвижимости, кадастровая стоимость которой составляет 15 млн 581 тыс. 693 драма, а также искажено её преступное происхождение. В итоге кооператив лишился права распоряжения имуществом, предоставленным ему общиной.
В отношении С.А. возбуждено уголовное преследование по статье 214, часть 2 (злоупотребление полномочиями служащими коммерческих или иных организаций) и статье 190, часть 3, пункт 1 (отмывание денежных средств в особо крупном размере) Уголовного кодекса Армении, принятого 18 апреля 2003 года.
К нему применены меры пресечения в виде залога и запрета на выезд. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору.