Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում անցկացվող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 47-րդ նստաշրջանի ընթացքում հավանություն են ստացվել Հայաստանի ներկայացրած երկու հայտերը՝ «Երևանի ուրարտական ժառանգությունը» և «Գառնի հնագիտական համալիրը և Քարերի սիմֆոնիան» ընդգրկելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցուցակում։
Այս հայտերը մշակվել և կազմավորվել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության համակարգմամբ ու պատվերով՝ «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ների մասնակցությամբ՝ ոլորտի գիտական շրջանակների ներգրավմամբ։
Հայաստանի պատվիրակությունը գլխավորում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ դեսպան Արամ Հակոբյանը։ Նստաշրջանին մասնակցում է նաև ԿԳՄՍ նախարարության Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը, ով հանդիսանում է 1972 թ․ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիայի ազգային համակարգողը։
«Երևանի ուրարտական ժառանգությունը» և Կոտայքի մարզում գտնվող «Գառնի հնագիտական համալիրը և «Քարերի սիմֆոնիան»» դառնում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցուցակում Հայաստանի կողմից ներկայացված 6-րդ և 7-րդ հայտերը։ Նրանցից առաջին չորսը գրանցվել են 1995 թվականին, ներառելով Դվին քաղաքի հնավայրը, Երերույքի տաճարն ու հնավայրը, Նորավանքը և Ամաղու գետի վերին հովիտը, ինչպես նաև Տաթևի վանական համալիրը, Տաթևի անապատը և հարակից Որոտան գետի տարածքները։ Հինգերորդ հայտը գրանցվել է 2024 թվականին՝ Տիրինկատարի վիշապաքարերի և մշակութային լանդշաֆտի վերաբերյալ։
Հայաստանից ներկայումս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հիմնական ցանկում ընդգրկված են Սանահինի և Հաղպատի վանքերը, Էջմիածնի Մայր տաճարը և եկեղեցիները, Զվարթնոցի հնավայրը, Գեղարդի վանքային համալիրը և Ազատ գետի վերին հովիտը։
Նախնական ցուցակում հուշարձան գրանցելը պարտադիր փուլ է՝ այն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության հիմնական ցանկում ընդգրկելու համար։ Այս ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են՝ ի նպաստ հայկական մշակութային ժառանգության ճանաչման։

На 47-й сессии Комитета Всемирного наследия ЮНЕСКО, проходящей в Париже, были одобрены две заявки от Армении на включение в предварительный список: «Урартийское наследие Еревана» и «Археологический комплекс Гарни и Симфония камней».
Заявки были подготовлены по заказу и под координацией Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, при участии НИИ историко-культурного наследия и службы охраны историко-культурных заповедников и музеев, а также при участии специалистов в области культуры и истории.
Армянскую делегацию возглавляет постоянный представитель Армении при ЮНЕСКО, посол Арам Акопян. Также в работе сессии участвует начальник управления охраны памятников истории и культуры Министерства Арутюн Ванян, который является национальным координатором Конвенции ЮНЕСКО 1972 года.
«Урартийское наследие Еревана» и «Археологический комплекс Гарни и Симфония камней» стали шестой и седьмой заявками Армении в предварительный список. Первые четыре заявки были внесены в 1995 году: это археологический памятник города Двин, храм Ереруйк, монастырь Нораванк и верховья реки Амагу, а также монастырский комплекс Татев, пустыня Татев и прилегающая территория реки Воротан. Пятая заявка была добавлена в 2024 году и касалась вишапакаров и культурного ландшафта Тиринкатара.
На сегодняшний день в основной список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО из Армении включены монастыри Санаин и Ахпат, Кафедральный собор Эчмиадзина и прилегающие церкви, археологический комплекс Звартноц, монастырь Гегард и верховья реки Азат.
Включение объекта в предварительный список является обязательным этапом на пути к попаданию в основной список. Работа в этом направлении продолжается для признания армянского культурного наследия на международной арене.