11 Հուլիս 2025 - 14:31 AMT
Արարատի մարզի Մխչյան գյուղի Քրիստափոր Ալավերդյանի անվան դպրոցում 4-րդ դասարանի երկու աշակերտների օրգանիզմում թմրամիջոցի հետքեր չեն հայտնաբերվել։ Այս մասին ասել է ՔԿ խոսնակ Կիմա Ավդալյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Մայիսի կեսերին հայտնի դարձավ, որ, ըստ Մխչյանի բնակիչների, բարձր դասարանների մի քանի տղաներ դպրոցի զուգարանում կապկպել են 4-րդ դասարանի երկու աշակերտի և ստիպողաբար թմրանյութ տվել: Դրանից հետո երեխաների մոտ կախվածություն է ի հայտ եկել, նրանք սկսել են տնից գումար գողանալ՝ կրկին նույն աշակերտներից թմրանյութ գնելու նպատակով։
«Երեխաներից նմուշ է վերցվել, ուղարկվել փորձաքննության։ Փորձաքննության եզրակացության համաձայն, երեխաների օրգանիզմում թմրամիջոցի հետքեր չեն հայտնաբերվել։ Սպիտակ փոշիանման զանգվածը, որը ստիպել են երեխաներին օգտագործել, ամեն դեպքում թմրամիջոց չի եղել»,- ասել է Ավդալյանը։
Նա նշել է, որ փոշիանման զանգվածը քննիչներին չի հասել, նրանց ձեռքի տակ չի եղել։
Դպրոցում տեղի ունեցած դեպքով նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 5-րդ, 8-րդ կետերով (շորթումը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ անօգնական վիճակում գտնվողի նկատմամբ, անչափահասի նկատմամբ): 4 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 5-րդ, 8-րդ կետերով:
«Երեքի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է վարչական հսկողություն, իսկ մեկ չափահասի նկատմամբ, ում մոտից հայտնաբերվել է մարիխուանա, տնային կալանք»,- ասել է Ավդալյանը։

11 Июль 2025 - 14:58 AMT
У двух учеников четвёртого класса школы имени Алавердяна в селе Мхчян Араратской области не обнаружены следы наркотических веществ. Об этом сообщила пресс-секретарь Следственного комитета Кима Авдалян, передаёт Panorama.am .
Напомним, в середине мая стало известно, что, по словам местных жителей, несколько старшеклассников в туалете школы связали двух младшеклассников и насильно заставили их употребить некое вещество. После этого у детей якобы появилась зависимость, они начали красть деньги из дома, чтобы снова приобрести это вещество у тех же учеников.
«У детей были взяты образцы, направлены на экспертизу. По заключению экспертизы, в организме детей следов наркотиков не выявлено. Белый порошкообразный состав, который, по их словам, им дали, не оказался наркотическим веществом», — сообщила Авдалян.
Она уточнила, что сам порошок не был изъят и не попал в распоряжение следствия.
По факту инцидента в школе было возбуждено уголовное дело по ч. 2, пп. 2, 5 и 8 статьи 258 Уголовного кодекса Армении (вымогательство, совершённое группой лиц по предварительному сговору в отношении беспомощного лица, в отношении несовершеннолетнего). В отношении четырёх человек возбуждено публичное уголовное преследование по тем же основаниям.
«В отношении троих была избрана мера пресечения в виде административного надзора, а один совершеннолетний, у которого была обнаружена марихуана, помещён под домашний арест», — добавила Авдалян.