Հուլիսի 13-ին նախորդ օրերին «ապօրինի կալանավորված» մի քանի քաղաքացի ազատ է արձակվել, հայտնում է ՀՅԴ Հայաստանի գերագույն մարմինը՝ հավելելով, որ նրանցից որևէ մեկի նկատմամբ մինչ այս պահը որևէ մեղադրանք չի առաջադրվել՝ «իրավական հիմքերի բացակայության պատճառով»։
«Ավելի վաղ երկու ամսով կալանավորվել է տասնութամյա Անդրանիկ Չամիչյանը, ում մոտ հայտնաբերվել էին բացառապես օրինական և սթրայքբոլ խաղի համար նախատեսված պարագաներ։
Ձերբակալվածներից մեկ այլ քաղաքացու նկատմամբ, որի բնակարանում ավելի ուշ հայտնաբերվել էր մեկ նռնակ, նույնպես կիրառվել է երկամսյա կալանք։ Ուշագրավ է, որ այս դեպքում մեղադրող կողմը հրաժարվել է ահաբեկչության կազմակերպման մեղադրանքից, և քաղաքացին կալանավորվել է միայն ապօրինի զինամթերք պահելու մեղադրանքով։ Այսպիսով, կրկին փաստում ենք, որ, ինչպես արձանագրել էինք մեր նախորդ հայտարարություններում, ահաբեկչության կազմակերպման մասին պնդումներն ի սկզբանե եղել են անհիմն։ Կրելով բացահայտ քաղաքական ենթատեքստ ու նպատակադրում՝ դրանք նպատակ էին հետապնդում մոլորեցնել և ահաբեկել հանրությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Քրգործերի բոլոր մանրամասները հանրությանը ներկայացնելու նպատակով գործով ներգրավված փաստաբանները մամուլի ասուլիս կտան։
Քննչական կոմիտեից փոխանցել են, որ քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալված հինգ քաղաքացին ազատ են արձակվել, քանի որ անցել է կալանքի առավելագույն ժամկետը։ Նախաքննությունը դեռ ընթացքի մեջ է, հայտնում է Factor.am-ը։
Հուլիսի 10–ի առավոտյան խուզարկություններ են իրականացվել ՀՅԴ-ականների տներում, որոնցից հետո 7 անձ ձերբակալվել է և տարվել ՀՀ քննչական կոմիտե։

14 Июль 2025 - 07:08 AMT
Армянская Революционная Федерация (АРФ) категорически отвергло обвинения в терроризме против своих членов, назвав их политически мотивированными и лишёнными правовых оснований. Партия утверждает, что подобные обвинения направлены на дезинформацию и устрашение общества.
13 июля Верховный орган АРФ сообщил, что несколько ранее «незаконно задержанных» лиц были освобождены, при этом ни в отношении кого из них официально не выдвинуты обвинения «в связи с отсутствием правовой основы». Среди задержанных — 18‑летний Андраник Чамичян, помещённый под арест на два месяца, несмотря на то что у него были исключительно законные предметы для страйк‑больного снаряжения. Другого задержанного, изначально обвинённого в организации терроризма, затем освободили от этого обвинения после обнаружения в его квартире одного гранаты — и он был арестован лишь по обвинению в незаконном хранении оружия. АРФ подчёркивает, что заявления об «организации терроризма» с самого начала были необоснованными и носили явный политический подтекст, направленный на запугивание граждан.
Адвокаты обвиняемых намерены провести пресс‑конференцию для ознакомления общественности с деталями дела.
Между тем Следственный комитет сообщил, что пятеро задержанных были освобождены по истечении максимального срока предварительного заключения, расследование продолжается, сообщает Factor.am .
Утром 10 июля в домах членов АРФ прошли обыски, после которых семь человек были задержаны и доставлены в Следственный комитет Армении.