Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ մուտքի վիզայի տրամադրումը չի նշանակում մշտական ազատություն՝ առանց վերահսկողության։
«Վիզայի տրամադրումից հետո վիզայի հետ կապված ստուգումները չեն դադարում:
Մենք շարունակաբար հետևում ենք, որ վիզա ունեցող անձիք թույլ չտան ԱՄՆ օրենքների ու ներգաղթային նորմերի խախտումներ, իսկ խախտման դեպքում նրանց սպասում է վիզայի չեղարկում և արտաքսում»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Պարզաբանվել է, որ անգամ վիզա ստանալուց հետո մնում է անհրաժեշտությունը հետևել ամերիկյան ներգաղթային կարգավորումներին ու օրենսդրությանը, հակառակ դեպքում կարող են ուժի մեջ մտնել վիզայի չեղարկման և երկրից արտաքսման գործընթացներ։

14 Июль 2025 - 07:47 AMT
Посольство США в Армении заявило, что получение визы для въезда в Соединенные Штаты не означает бессрочной свободы от контроля.
«Проверки, связанные с визами, не прекращаются после их выдачи. Мы постоянно следим за тем, чтобы обладатели виз не нарушали законы США и иммиграционные нормы. В случае нарушений виза аннулируется, а нарушитель подлежит депортации», — говорится в заявлении.
Уточняется, что даже после получения визы необходимо соблюдать иммиграционные правила и законодательство США, иначе возможна аннуляция визы и процедура высылки.