Եվրամիությունը հայտարարել է, որ նպատակ ունի խորացնելու և ընդլայնելու գործընկերային կապերը Հայաստանի հետ՝ ընդգծելով Երևանի հետ հարաբերությունների զարգացումը։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան այդ մասին հայտարարել է Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ, որին մասնակցել են նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Բրյուսելն աշխատում է Հայաստանի հետ ավելի խորը և ընդլայնված գործընկերություն ունենալու ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ Եվրոպական միությունը ցանկանում է զարգացնել Երևանի հետ հարաբերությունները: Հուսով եմ, որ այս հանդիպումը կարող է առաջ մղել մեր աշխատանքը»,-նշել է Կոշտան, մեջբերում է «Արմենպրես»-ը։
Նա ուշադրություն է հրավիրել նաև Կայա Կալասի՝ հունիսի 29-30-ը Հայաստան կատարած այցի վրա՝ շեշտելով, որ այդ այցը հստակ վկայում է ԵՄ-Հայաստան համագործակցության առաջընթացի մասին։
«Այս հանդիպումը մեզ հնարավորություն կտա խոսել նաև խաղաղության և այլ զարգացումների մասին»,-ասել է Եվրոպական խորհրդի նախագահը։
Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 14-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Բրյուսել՝ հանդիպելու Եվրոպական միության բարձրագույն ղեկավարությանը։

14 Июль 2025 - 12:50 AMT
Европейский союз продолжает предпринимать шаги к укреплению отношений с Арменией, выражая стремление расширить сотрудничество с Ереваном.
Об этом заявил председатель Европейского совета Антониу Кошта на встрече в Брюсселе, в которой также участвовали премьер-министр Армении Никол Пашинян и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен.
«Брюссель стремится к более глубокому и расширенному партнерству с Арменией, подчеркивая желание ЕС развивать отношения с Ереваном. Надеюсь, эта встреча поможет продвинуть нашу работу», — приводит слова Кошты «Арменпресс».
Он также обратил внимание на визит премьер-министра Эстонии Каи Каллас в Армению 29–30 июня, отметив, что этот визит является четким свидетельством прогресса в сотрудничестве ЕС и Армении.
«Эта встреча дает нам возможность обсудить также вопросы мира и другие события», — добавил председатель Европейского совета.
Никол Пашинян 14 июля прибыл в Брюссель с рабочим визитом для встречи с высшим руководством Европейского союза.