Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը X-ի իր միկրոբլոգում ընդգծել է Հայաստանի խորը նվիրվածությունը խաղաղությանը և կայունությանը և նշել, որ Եվրամիության Դիմացկունության և աճի ծրագիրը համարվում է ռազմավարական ներդրում՝ միտված ՀՀ ապագան ամրապնդելուն։
Նա այս հայտարարությունն արել է՝ անդրադառնալով Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպմանը, որին մասնակցել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և ինքը։
«Հաճելի է Ձեզ կրկին տեսնել Բրյուսելում, սիրելի՛ Նիկոլ Փաշինյան։ Դուք ցույց տվեցիք Հայաստանի խորը նվիրվածությունը խաղաղությանը և կայունությանը։ Մեր կապերն ավելի սերտ են, քան երբևէ, Եվրամիության Դիմացկունության և աճի ծրագիրը ռազմավարական ներդրում է Հայաստանի ապագայի մեջ»,- ասված է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի գրառման մեջ։
Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 14-ին աշխատանքային այցով մեկնել է Բրյուսել՝ հանդիպելու Եվրոպական միության բարձրագույն ղեկավարությանը։

Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в своём микроблоге на платформе X подчеркнула глубокую приверженность Армении миру и стабильности, отметив, что программа ЕС по устойчивости и росту считается стратегической инвестицией, направленной на укрепление будущего Армении.
Об этом она заявила после встречи в Брюсселе, в которой приняли участие премьер-министр Армении Никол Пашинян, председатель Европейского совета Антониу Кошта и сама фон дер Ляйен.
«Рада снова видеть вас в Брюсселе, дорогой Никол Пашинян. Вы продемонстрировали глубокую приверженность Армении миру и стабильности. Наши связи крепче, чем когда-либо, а программа ЕС по устойчивости и росту — это стратегическое вложение в будущее Армении», — говорится в заявлении главы Еврокомиссии.
14 июля Никол Пашинян прибыл с рабочим визитом в Брюссель для встреч с высшим руководством Европейского союза.