14 Հուլիս 2025 - 14:07 AMT
ARARAT հայկական կոնյակի և «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի երկու տասնամյակից ավելի պատմություն ունեցող գործակցությունը 2025-ին նշանավորվել է նոր ձևաչափերով։
Այսպես, կինոփառատոնի նախօրեին «Ոսկե ծիրան»-ի և Երևանի կոնյակի գործարանիստեղծագործական թիմերը կազմակերպել են հատուկ միջոցառում ինֆլուենսերների համար՝ նպատակ ունենալով ներկայացնելու լեգենդար հայկական կոնյակի և փառատոնի համատեղ արժեքները։
Հաջորդիվ, հուլիսի 13-ին Կինոյի տանը տեղի է ունեցել 22-րդ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը՝ ARARAT հայկական կոնյակների աջակցությամբ։
ARARAT հայկական կոնյակի և «Ոսկե ծիրան» փառատոնի գործակցությունը ծնունդ է առել փառատոնի հիմնադրման առաջին իսկ օրից` իր հերթին վավերագրելով փառատոնի կարևորագույն դրվագները։
Այս տարի կինոփառատոնի շրջանակում ARARAT-ը նշանավորել է նաև հայ կինոյի եզակի վարպետների՝ Հենրիկ Մալյանի և Աղասի Այվազյանի 100-ամյակները՝ հարգանքի տուրք մատուցելով նրանց ստեղծագործական բացառիկ ժառանգությանը։
«Ավելի քան քսան տարվա ընթացքում «Ոսկե ծիրանը» մեզ հաղորդակից էր դարձնում համաշխարհային կինոյին՝ Հայաստան բերելով նորն ու մտագրավը, նշանավորն ու այն, ինչ դեռ կդառնար դասական։
Ավելի քան քսան տարվա ընթացքում, հիմնադրման առաջին իսկ օրվանից «Ոսկե ծիրանը» գլուխ է խոնարհում այն վարպետների առջև, ում ստեղծագործ ոգին ձևավորեց յուրաքանչյուր հայի ընկալումները, փորձեց դարձնել մեզ ավելի գթասիրտ և կարեկից, ավելի համարձակ ու մտածող, փոխանցեց մեզ բարոյական ուղեցույց ու հույզերի մի ամբողջ գունապնակ։
Այսպես, Հենրիկ Մալյանի և Աղասի Այվազյանի «Եռանկյունին» ոչ միայն մի տարածք էր, որտեղ Մարդը գտավ իր ոգու ամենապատվելի դրսևորումներն, այլ նաև բոլորիս արժեքների դարբնոցն է»,- փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությանը նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը։
«Ոսկե ծիրանը» մեկնարկել է հուլիսի 13-ին. կինոփառատոնի հաղթողները հայտնի կդառնան հուլիսի 20-ին՝ փակման արարողության ընթացքում:

14 Июль 2025 - 14:37 AMT
Более чем 20-летнее сотрудничество армянского коньячного завода ARARAT и международного кинофестиваля «Золотой абрикос» в этом году было отмечено новыми интересными форматами коллаборации.
В канун «Золотого абрикоса» креативная команда Ереванского коньячного завода совместно с коллегами из фестиваля провела специальное мероприятие для инфлюенсеров с целью продвижения общих ценностей.
Далее, 13 июля в Доме кино при поддержке коньячного завода ARARAT состоялась торжественная церемония открытия 22-го кинофестиваля «Золотой абрикос».
ARARAT поддерживает «Золотой абрикос» с самого первого дня основания фестиваля, документируя его теплые моменты.
В этом году в рамках кинофестиваля ARARAT также отметил 100-летие мастеров армянского кино — Генриха Маляна и Агаси Айвазяна, отдав дань уважения их выдающемуся творческому наследию.
«На протяжении более чем двадцати лет «Золотой абрикос» знакомил нас с мировым кинематографом, привнося в Армению новое и значимое, знаменитое и то, чему суждено было стать классикой.
С первого дня основания «Золотой абрикос» отдает дань уважения мастерам, чья творческая мысль формировала восприятие каждого армянина, стремясь сделать нас более сострадательными и внимательными, более смелыми и вдумчивыми; передала нам нравственный ориентир и целую палитру эмоций. Так, «Треугольник» Генриха Маляна и Агаси Айвазяна — это не просто пространство, где Человек нашёл самые прекрасные проявления своего духа, это кузница наших общих ценностей», — отметил на торжественной церемонии открытия кинофестиваля исполнительный директор Ереванского коньячного завода Сергей Хачатрян.