ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը, արձագանքել է իր և գործընկերների հասցեին հնչող քննադատություններին, որոնք շատ հաճախ ընդդիմադիր այլ ճամբարներից են, գրել է, որ իրենց «կռիվը ոչ միայն խորհրդարանում է, այլև դրանից դուրս՝ իրական հողի վրա»։
«Դեռևս 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմին մենք ունեցանք ակտիվ մասնակցություն, որի ժամանակ զոհվեցին մեր ընկերներից շատերը։ Դրանից հետո ձեռնամուխ եղանք օրվա իշխանությունների հրաժարականի պահանջով ընդգրկուն շարժումների ստեղծմանը և դրանց աջակցմանը՝ «Հայրենիքի փրկության շարժում», «Դիմադրություն», «Սրբազան պայքար»։
Այս շարժումների ամբողջ ընթացքում բռնաճնշումների ալիքն առաջնահերթ հարվածել է մեզ՝ զանազան ճնշումներից մինչև ձերբակալություններ։
Այժմ էլ մեր ընկերներից շատերը ապօրինաբար հայտնվել են անազատության մեջ։ Օրեր առաջ էլ ականատեսը եղանք ՀՅԴ անդամների նկատմամբ իրականացվող բռնաճնշումների հերթական դրսևորմանը։ Երկու ամսով կալանավորվեցին մեր ամենից երիտասարդ անդամները։ Նրանցից մեկը կալանավորվեց «Սթրայքբոլ» խաղի սիրահար լինելու համար։
Ճնշումների են ենթարկվում են նաև մեր ազգականները, տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող համախոհները։
Հարկ է նշել, որ բռնաճնշումները, որոնք գործի են դնում այս իշխանությունները, ուղեկցվում են Թուրքիայի և Ադրբեջանի ոգևորությամբ»,–նշել է նա։
Դանիելյանն անդրադարձել է նաև այն քննադատություններին, որոնք ուղղված են խորհրդարանում իրենց ակտիվությանը։
«Մասնավորապես, քննադատության առարկա է դառնում այն հանգամանքը, որ հանրությանը մտահոգող խնդիրները բարձրաձայնում ենք ԱԺ ամբիոնից, ուղղում հարցեր պատասխանատու մարմիններին։
Ցավալի է, որ անհրաժեշտություն է առաջացել խոսելու այս մասին, բայց ուզում եմ հայտնել, որ մեր կողմից բարձրաձայնվող հարցերը ծնվում են հանրային պահանջից։
Ունենալով սահմանափակ լիազորություններ, ես և գործընկերներս փորձում ենք կանգնել անարդարությանը բախվող քաղաքացիների կողքին, կլինեն՝ ապօրինաբար ձերբակալվող անձինք, թե խնդիրների բախվող տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչներ․ գյուղատնտեսությամբ զբաղվողներից մինչև ավտոներկրողներ, մշակութային գործիչներից մինչև ուսուցիչներ։
Ազգային ժողովում մեր ներկայությունը հնարավորություն է տալիս իշխող խմբակի երեսին ասելու իրենց ապազգային քաղաքականության սարսափելի հետևանքների մասին։
Գիտեմ, որ մեզ ուղղված քննադատություններն ունեն նաև ռացիոնալ հատիկ․ այն է՝ մինչ օրս շարունակում է օրակարգ թելադրել Փաշինյանը։ Մենք պետք է կենտրոնանանք սեփական օրակարգի և այն հանրության լայն շրջանակների սեփականությունը դարձնելու վրա, որով կառաջնորդենք մեր ժողովրդին ու երկիրը։
Այս բացթողումը լավագույնս գիտակցելով՝ պետք է արձանագրենք, որ խորհրդարանում մեր ներկայությունը ոչ թե խոչընդոտում, այլ ինքնին հանդիսանում է վերոնշյալ խնդիրը լուծելու գործիքակազմերից մեկը։
Մեկ անգամ ևս հավաստում եմ, որ մեր առաջնային նպատակը շարունակում է մնալ պետությունը կազմաքանդող այս խմբակին օր առաջ հեռացնելը, ինչն էլ կարող է տեղի ունենալ ազգային ուժերի համախմբման և ժողովրդական լայն զանգվածների ճնշման արդյունքում»,–գրել է պատգամավորը։
Նա հավելել է, որ բոլոր նրանք, ովքեր այս օրերին իրենց ռեսուրսներն ուղղում են ոչ թե իշխանությանը հեռացնելու ջանքերին, այլ ընդդիմությանը ջլատելուն, ի վերջո, հայտնվելու են քաղաքական դաշտի լուսանցքում։

15 July 2025 - 07:22 AMT
Garnik Danielyan, a Member of Parliament from the Hayastan faction, responded to criticisms — often from rival opposition circles — by asserting that “our fight is not only in parliament, but also on the real ground.”
“We were active participants in the 44-day war of 2020, during which many of our friends died. Since then, we have pushed for the resignation of the ruling authorities and supported mass movements such as the Homeland Salvation Movement, Resistance, and Sacred Struggle.”
Danielyan noted that throughout these movements, their members were primary targets of repression — from pressure tactics to arrests. “Many of our friends are now unlawfully imprisoned. Just days ago, we witnessed further crackdowns on ARF members. Our youngest members were detained for two months — one of them simply for enjoying airsoft games.”
He also claimed that family members and economic supporters of the opposition have been subjected to pressure, adding, “The repressions by the current authorities are accompanied by enthusiasm from Turkey and Azerbaijan.”
Responding to criticism about their parliamentary activity, Danielyan said, “Some criticize us for using the National Assembly to raise concerns of public interest and question government officials. Unfortunately, I must clarify that these issues arise from public demand.”
Despite limited authority, he said opposition MPs stand by citizens facing injustice — from detained individuals to professionals in fields ranging from agriculture to culture.
He emphasized that their presence in parliament allows them to directly confront the ruling faction over the consequences of its “anti-national policies.”
Acknowledging that opposition criticism has some rational basis — namely that Prime Minister Nikol Pashinyan still controls the agenda — Danielyan called for developing an independent agenda that reflects public will.
He insisted their parliamentary presence is not an obstacle but a tool for achieving this goal, and reaffirmed that their main objective remains the removal of the ruling group, which can only be achieved through national unity and public pressure.
Danielyan concluded by warning that those diverting energy toward weakening the opposition, rather than ousting the authorities, would eventually find themselves marginalized in the political arena.
On the morning of June 25, law enforcement launched searches at the homes of Sacred Struggle movement supporters. The Investigative Committee stated that the movement’s members and leaders had planned acts of terrorism and a government takeover. Later, movement leader Archbishop Bagrat was detained for two months, along with 14 others.