Հուլիսի 13-ից Երևանում մեկնարկել է «Ոսկե Ծիրան» կինոփառատոնը, որը մեկ շաբաթ շարունակ՝ մինչև հուլիսի 20-ը, կինոասեր հանրությանը հնարավորություն է տալիս դիտելու ավելի քան 100 կինոնկար։ Դրանց շարքում ընդգրկված են նաև այն ֆիլմերը, որոնք պարգևատրվել են Կաննի միջազգային կինոփառատոնի մրցանակներով։ Տեղեկությունը հայտնել են Երևանի քաղաքապետարանից։
Կինոփառատոնի շրջանակում Հայաստան են ժամանել աշխարհահռչակ կինոաստղեր: Պատվավոր հյուրերի շարքում են կինոյի միջազգային մեծություններ՝ Ամիր Նադերին, Աբդերահման Սիսակոն, Աթինա Ցանգարին, Ֆեդոն Պապամայքլը, Մարկո Մյուլերը, Ադա Սոլոմոնն ու բազմաթիվ այլ հյուրեր աշխարհի ավելի քան 30 երկրից, հայտնում է քաղաքապետարանը։
Արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ Երևանի քաղաքապետարանը հանդիսանում է փառատոնի գլխավոր հովանավորը՝ իր աջակցությամբ նպաստելով մայրաքաղաքի մշակութային կյանքի հարստացմանն ու միջազգային կինոհանրության ուշադրության կենտրոնում հայտնվելուն

13 июля в Ереване стартовал Международный кинофестиваль «Золотой абрикос», который продлится до 20 июля. Любители кино смогут посмотреть более 100 кинолент, в том числе фильмы, отмеченные наградами Каннского кинофестиваля. Об этом сообщает мэрия Еревана.
В рамках фестиваля в Армению прибыли известные деятели кино. В числе почетных гостей — такие мировые мастера, как Амир Надери, Абдеррахман Сисако, Афина Цангари, Федон Папамайкл, Марко Мюллер, Ада Соломон и многие другие представители более чем 30 стран, уточняет мэрия.
Уже четвертый год подряд мэрия Еревана является главным спонсором фестиваля, способствуя развитию культурной жизни столицы и ее международному признанию.