15 Հուլիս 2025 - 10:23 AMT
ՀՀ զինվորականները որպես դիտորդ կմասնակցեն Agile Spirit 2025 բազմազգ զորավարժություններին։ Այդ մասին հայտնել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Զորավարժությունները, որոնք նախատեսվում են անցկացնել հուլիսի 25-ից մինչև օգոստոսի 6-ը, ուղղված են «մարտական պատրաստվածության բարձրացմանը, մասնակից երկրների փոխգործակցության զարգացմանը և օպերատիվ կարողությունների ուժեղացմանը», գրում է Sputnik Արմենիան։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվել են հրամանատարաշտաբային վարժանքներ, վրաց-ամերիկյան մարտավարական շարասյան երթ Սենակիից Վազիանի, կրակային վարժանքներ, հատուկ նշանակության ուժերի համատեղ գործողություններ, ինչպես նաև Վրաստանի պաշտպանության ուժերի մարտական պատրաստության կենտրոնի կարողությունների գնահատում։
Զորավարժություններին կմասնակցեն զինվորական ստորաբաժանումներ Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Թուրքիայից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Հունաստանից, Մոլդովայից, Ռումինիայից, Բուլղարիայից, Սլովակիայից, Լիտվայից և Ուկրաինայից։ Հայաստանից բացի, դիտորդի կարգավիճակով նախատեսվում է նաև Ճապոնիայի զինված ուժերի մասնակցությունը։

15 Июль 2025 - 10:45 AMT
Военнослужащие Армении примут участие в многонациональных учениях НАТО Agile Spirit 2025 в статусе наблюдателей, сообщает пресс-служба Министерства обороны Грузии.
Учения пройдут с 25 июля по 6 августа в Грузии. Их цель — «повышение боевой готовности, развитие взаимодействия между странами-участницами и усиление оперативных возможностей», пишет «Спутник Армения».
В рамках программы запланированы командно-штабные тренировки, грузино-американский тактический марш из Сенаки в Вазиани, стрельбы, совместные действия сил специального назначения, а также оценка возможностей Центра боевой подготовки Сил обороны Грузии.
В учениях примут участие подразделения из Грузии, США, Турции, Польши, Германии, Италии, Греции, Молдовы, Румынии, Болгарии, Словакии, Литвы и Украины. Помимо Армении, участие в качестве наблюдателя запланировано и для вооружённых сил Японии.