«Ազատության» տեղեկություններով՝ մեղադրանք է առաջադրվել Վաղարշապատի նախկին քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանին: Թե կոնկրետ ինչ հոդվածով կամ հոդվածներով է առաջադրվել մեղադրանքը, դեռևս հայտնի չէ։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից այս տեղեկությունը հրաժարվել են մեկնաբանել։
37-ամյա Դիանա Գասպարյանը, որի ընտանիքի անդամները նրա պաշտոնավարման ընթացքում տարբեր աղմկահարույց պատմությունների մեջ են հայտնվել, պաշտոնը լքելու մասին հայտնել էր մայիսին՝ պատճառաբանելով, թե 7 տարվա պաշտոնավարումից հետո որոշել է ժամանակն այսուհետ նվիրել ընտանիքին:
Փետրվարին «Ազատությունը» բացահայտել է, որ Գասպարյանը կնքել է 13.6 միլիոն դրամ արժողությամբ պայմանագիր իր սկեսրայրի հետ՝ սեղմված բնական գազ մատակարարման նպատակով: Նյութի հրապարակումից հետո Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը գործ է հարուցել՝ ենթադրյալ շահերի բախման հիմքով:
Ավելի վաղ նրա ամուսնու ծնողները հայտնվել են Վաղարշապատում իրականացված չարտոնագրված շինարարության աղմկահարույց պատմության կիզակետում, որի առթիվ նույնպես քրեական գործ է սկսվել։ Թեև այս գործը մեկնարկել է ավելի քան մեկ տարի առաջ, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացրել է, որ առայժմ որևէ անձի մեղադրանք չի առաջադրվել։
Նույն ժամանակահատվածում հարցեր են առաջացել նաև Դիանա Գասպարյանի ամուսնու՝ Արամայիս Միրզոյանի գույքային և ֆինանսական հայտարարագրի հետ կապված՝ այնտեղ արձանագրված գումարները զգալիորեն չեն համընկնում նրա փաստացի եկամուտների հետ։ Քաղաքապետի ընտանիքի մասնակցությամբ ամենավերջին աղմկահարույց դեպքն արձանագրվել է նրա սկեսրայրին պատկանող գազալցակայանի տարածքում, որտեղ տեղի է ունեցել սպանություն։

Бывшему мэру Вагаршапата Диане Гаспарян предъявлено обвинение. По каким именно статьям, пока неизвестно, сообщает «Азатутюн»
В Антикоррупционном комитете отказались комментировать эту информацию.
37-летняя Гаспарян, члены семьи которой неоднократно оказывались в центре скандалов, в мае объявила об уходе с поста, заявив, что после семи лет работы решила посвятить больше времени семье.
В феврале «Азатутюн» сообщило, что она заключила контракт на сумму 13,6 миллиона драмов со своим свекром для поставки сжатого природного газа. После публикации Комиссия по предотвращению коррупции инициировала производство по признакам конфликта интересов.
Ранее родители её мужа стали фигурантами скандала, связанного с незаконным строительством в Вагаршапате, по которому также было возбуждено уголовное дело. Несмотря на то что расследование продолжается более года, обвинения пока никому не предъявлены.
Также возникли вопросы к имущественной и финансовой декларации её мужа Арамаиса Мирзояна: задекларированные суммы существенно не соответствовали его фактическим доходам. Последний резонансный инцидент с участием семьи связан с убийством на территории автогазозаправочной станции, принадлежащей её свекру.