16 Հուլիս 2025 - 06:21 AMT
Երկու ամսով կալանավորված գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանության խորհուրդը հայտնել է, որ նրան նոր մեղադրանք է ներկայացվել՝ «մի քանի ընկերությունների գործունեության հետևանքով փողերի լվացման» հիմքով։
Նշվում է, որ դա ակնհայտ անհիմն նոր մեղադրանք է՝ առանց որևէ տվյալի։
Հայտարարության մեջ ասվում է․ «Ի պաշտպանություն Հայ առաքելական եկեղեցուն Սամվել Կարապետյանի 2025 թվականի հունիսի 17-ի հայտարարությանը հաջորդեցին՝ 1) գործադիր իշխանության ղեկավարի հրապարակային ուղիղ սպառնալիքները և հաշվեհարդարի խոստումները, 2) ժամերի ընթացքում քրեական վարույթի նախաձեռնումը, 3) 24 ժամվա ընթացքում «իշխանությունը զավթելու կոչի» (Մայր Աթոռը պաշտպանող նույն հայտարարության) համար Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ ակնհայտ ապօրինի մեղադրանք ներկայացնելը և կալանավորելը։
Այս ժամանակահատվածում՝ չնայած Վերաքննիչ քրեական դատարանում բողոքի արդյունավետ քննության բացակայությանը, ցանկացած անաչառ դիտորդի համար պարզ է դարձել մեղադրանքի՝ ակնհայտ անհիմն և կալանքի ապօրինի լինելը, ինչպես նաև ընդհանուր քրեական վարույթի քաղաքական հետապնդման բնույթը: Արդյունքում, քրեական վարույթը կարճելու, կալանքը վերացնելու փոխարեն՝ անվանի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանին օրերս ներկայացվել է «մի քանի ընկերությունների գործունեության հետևանքով փողերի լվացման» ակնհայտ անհիմն նոր մեղադրանք՝ առանց որևէ տվյալի: Ակնհայտ է, որ Հայաստանում վերջին շրջանում «փողերի լվացումը» վերածվել է ամենատարածված մեղադրանքի և պարբերաբար կիրառվում է բացառապես քաղաքական հաշվեհարդարի համատեքստում:
Միաժամանակ, ստեղծված իրավիճակում աննախադեպ է այն հանգամանքը, որ Սամվել Կարապետյանի որևէ կոնկրետ գործողություն, որն ինչ-որ կերպ կարող է առնչվել մեղսագրվող արարքի հետ, ընդհանրապես առկա չէ. ավելին, ստացվում է, որ մեղադրանք է ներկայացվել որևէ ուղիղ կամ անուղղակի մասնակցության, ենթադրյալ միջոցները թաքցնելու կամ խեղաթյուրելու հետ կապված որևէ իրողության բացակայության պայմաններում»:
Նշվում է, որ մեղադրանքում նկարագրված գործողություններում չի նշվել կառավարչական բնույթի որևէ որոշում, գույքի հետ որևէ առնչություն:

16 Июль 2025 - 07:23 AMT
Адвокаты Самвела Карапетяна, предпринимателя и мецената, находящегося под арестом уже два месяца, сообщили о новом обвинении в его адрес — отмывание денег, якобы в результате деятельности ряда компаний. Защита утверждает, что обвинение абсолютно необоснованно и не подкреплено ни одним фактом.
В заявлении отмечается, что данное обвинение последовало сразу после того, как 17 июня Карапетян выступил с заявлением в поддержку Армянской Апостольской Церкви. В ответ:
1. Руководитель исполнительной власти сделал публичные угрозы и пообещал расправу;
2. В течение нескольких часов было возбуждено уголовное дело;
3. В течение 24 часов Карапетяну было предъявлено явно незаконное обвинение в «призыве к захвату власти» и он был арестован.
Несмотря на отсутствие действенного рассмотрения жалоб в Апелляционном уголовном суде, защита утверждает, что даже для беспристрастного наблюдателя очевидна необоснованность обвинений, незаконность ареста и политический характер всего преследования. Вместо прекращения дела и освобождения Карапетяна, недавно ему предъявлено новое обвинение — в отмывании денег, якобы полученных через деятельность нескольких компаний, без представления каких-либо конкретных данных.
Защита подчеркивает: отмывание денег в Армении стало самым распространённым обвинением последних лет и применяется исключительно как инструмент политической расправы. При этом в деле отсутствует какая-либо информация о конкретных действиях Карапетяна, его прямом или косвенном участии, попытках сокрытия или искажения финансов.
Отмечается также, что в обвинении не указано ни одно управленческое решение, ни связь с каким-либо имуществом.
*18 июня Самвел Карапетян был арестован на два месяца и переведен в уголовно-исполнительное учреждение «Армавир» по обвинению в «публичных призывах к захвату полномочий правительства Армении». За несколько часов до этого он выступил с заявлением в поддержку Армянской Апостольской Церкви: «Я с нашей церковью, с нашим народом… Всё будет хорошо, народ всё равно скажет своё слово, и они поймут, что ошиблись». *
В ответ премьер-министр Пашинян написал: «Почему активизировались развратные „духовники“ и их развратные „благотворители“? Ничего, мы снова заставим их замолчать. Причем навсегда». Позже он добавил, что электросети необходимо срочно национализировать.