Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում հայտարարել է, որ պետությունը պետք է վերցնի ՀԷՑ-ի կառավարումը և վերցնելու է, բայց դա չի նշանակում, որ պետությունն է միշտ լինելու կառավարողը։
«Մենք այս փուլում պետք է վերցնենք ՀԷՑ-ի կառավարումը և կվերցնենք, բայց չենք ասել, որ պետականացման կամ գնման գործընթացից հետո կամ այդ ընթացքում հենց պետությունն է միշտ լինելու կառավարողը ՀԷՑ-ի»,- ասել է նա:
Նա նշել է, որ ՀԷՑ-ին առնչվող պատմությունը նոր չի սկսվել, որ դժգոհությունները, ահազանգերը սկսվել են մարզային իր այցելությունների ժամանակ քաղաքացիների հետ շփումներից:
Վարչապետը նաև ասել էլ, որ պետք է գտնել արդյունավետ կառավարիչ, նաև կառավարման նկատմամբ ձևավորել շատ հստակ և արդյունավետ հանրային ու պետական վերահսկողություն:
Նա նշել է, որ ՀԷՑ-ն իր նախորդող շրջանի գործունեության ընթացքում ի հեճուկս կառավարության բազմաթիվ հորդորներին ու խնդրանքներին, պատշաճ քայլեր չի ձեռնարկել, հետևաբար, կառավարությունն է պարտավոր պատշաճ քայլեր ձեռնարկել։
Հուլիսի 3-ին Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ու ամբողջությամբ ընդունել է մի քանի օրենսդրական փաթեթ, որոնցով պետությանը ընձեռվել են լծակներ՝ միջամտելու ՀԷՑ-ի կառավարմանը։ ՀՀ նախագահը ստորագրել է ՀԷՑ-ի պետականացման նպատակով ընդունված օրենքները։

16 Июль 2025 - 09:45 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции заявил, что государство должно взять управление Электрическими сетями Армении (ЭСА) и возьмет его, однако это не означает, что государство всегда будет управляющим.
«На данном этапе мы должны взять управление ЭСА и возьмем, но мы не говорили, что после процесса национализации или покупки именно государство всегда будет управляющим ЭСА», — отметил Пашинян.
Он подчеркнул, что ситуация вокруг ЭСА возникла не внезапно. Жалобы и тревожные сигналы, по его словам, начали поступать во время его визитов в регионы при общении с гражданами.
Премьер-министр добавил, что необходимо найти «эффективного управляющего и установить четкий и действенный общественный и государственный контроль над управлением компании».
Пашинян также заявил, что в предыдущий период работы ЭСА, несмотря на многочисленные призывы и просьбы со стороны правительства, компания не предприняла надлежащих шагов. Следовательно, правительство обязано предпринять соответствующие действия.
3 июля Национальное собрание во втором и окончательном чтении приняло несколько законодательных пакетов, предоставивших государству механизмы для вмешательства в управление ЭСА. Президент Армении подписал законы, принятые в целях национализации компании.