16 Հուլիս 2025 - 11:24 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի եռակողմ ձևաչափը վաղուց արդեն չի գործում՝ պատճառաբանելով մի շարք գործոններով։
Որպես պատճառներից մեկը նա նշել է վստահության բացակայությունը։
«Հայաստանի, ՌԴ և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի եռակողմ ֆորմատը վաղուց չի գործում և չի գործում մեզ հայտնի հանգամանքների բերումով, այդ թվում՝ առկա տեքստի մեկնաբանության շուրջ առկա որոշակի տարընթերցումների, նաև պրակտիկ որոշակի խնդիրների, և ուղիղ ասենք՝ որոշակի անվստահության պատճառով։ Սա է իրողությունը»,– ասել է նա:
Տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ եռակողմ աշխատանքային խմբի վերջին հանդիպումը, որը համանախագահել են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետներ Մհեր Գրիգորյանը, Ալեքսեյ Օվերչուկը և Շահին Մուստաֆաևը, տեղի է ունեցել 2023–ի հունիսի 2-ին Մոսկվայում։

16 Июль 2025 - 12:16 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что трехсторонний формат с участием вице-премьеров Армении, России и Азербайджана уже давно не функционирует, ссылаясь на ряд причин.
Одной из них он назвал отсутствие доверия между сторонами.
«Формат с участием вице-премьеров Армении, России и Азербайджана давно не работает и не работает по известным нам причинам, включая различия в трактовке существующего текста, определённые практические проблемы, а также, прямо скажем, элементарное недоверие. Такова реальность», — сказал он.
Последняя встреча трехсторонней рабочей группы по вопросам разблокировки региональных коммуникаций под сопредседательством Мгера Григоряна (Армения), Алексея Оверчука (Россия) и Шахина Мустафаева (Азербайджан) состоялась 2 июня 2023 года в Москве.