16 Հուլիս 2025 - 11:37 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հրավիրած ասուլիսում վերահաստատել է, որ Հայաստանի կառավարությունը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ու տրանսպորտային ճանապարհների ապաշրջափակմամբ՝ ընդգծելով, որ այդ համատեքստում Ադրբեջանի հետ բոլոր քննարկումները եղել են և շարունակելու են լինել ՀՀ տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության և իրավազորության շրջանակներում։
Նա հավելել է, որ դա համապատասխանում է կառավարության կողմից առաջարկված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, որի նպատակն է միավորել տարածաշրջանային կապերը՝ հստակ իրավական շրջանակների հիման վրա, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մեր դիրքորոշումն, ընդհանրապես, այն է, որ Հայաստանը շահագրգռված է և ուզում է, որ տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցությունները բացվեն՝ ներառյալ Հայաստանից Հայաստան՝ Ադրբեջանի տարածքով, Ադրբեջանից Ադրբեջան՝ Հայաստանի տարածքով, երկկողմ առևտրաշրջանառություն, միջազգային հաղորդակցություն Հայաստանից Ադրբեջանի տարածքով երրորդ երկրներ, Ադրբեջանից Հայաստանի տարածքով երրորդ երկրներ և տարանցիկ փոխանակում։ Այսինքն՝ մենք այստեղ ցուցաբերում ենք շարունակական հետաքրքրվածություն և պատրաստակամություն։
Մեր բոլոր քննարկումների մեջ շատ հստակ է՝ մենք բոլոր այդ գործընթացները պատկերացնում ենք և կպատկերացնենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության իրավազորության շրջանակներում։ Սա շատ կարևոր է արձանագրել, որովհետև հետագա ցանկացած քննարկում տեղի է ունեցել և տեղի է ունենալու հենց այս համատեքստում։ Մենք երբեք չենք ունեցել որևէ քննարկում, որ կտրված կլինի նշված սկզբունքների օրակարգից կամ կհակասի այդ օրակարգին»,-ընդգծել է Փաշինյանը։
Նա այդպես է արձագանքել է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի հայտարարությանը ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մի հատվածը ԱՄՆ կողմից վարձակալելու հնարավորության մասին, որտեղով ըստ դեսպանի կիրականացվի «Զանգեզուրի միջանցքը»։

Премьер-министр Никол Пашинян на организованной им пресс-конференции подтвердил, что правительство Армении заинтересовано в разблокировке транспортных и коммуникационных маршрутов в Южном Кавказе. Он подчеркнул, что все переговоры с Азербайджаном проходили и будут проходить «исключительно в рамках территориальной целостности, суверенитета и юрисдикции Армении», сообщает «Арменпресс».
Он добавил, что такая позиция соответствует инициативе правительства «Перекресток мира», целью которой является объединение региональных связей на основе четких юридических рамок.
«Наша позиция заключается в том, что Армения заинтересована и желает открыть транспортные коммуникации в регионе — в том числе Армения-Армения через территорию Азербайджана, Азербайджан-Азербайджан через территорию Армении, двусторонние торговые маршруты, международные связи из Армении через Азербайджан в третьи страны и наоборот. Мы постоянно демонстрируем заинтересованность и готовность к этому.
Во всех наших переговорах чётко зафиксировано: мы рассматриваем и будем рассматривать эти процессы исключительно в рамках юрисдикции, суверенитета и территориальной целостности Армении. Это принципиально важно, поскольку любые последующие обсуждения также будут происходить только в этом контексте. Мы никогда не вели и не будем вести переговоров, выходящих за рамки этих принципов», — заявил Пашинян.
Пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян также отметила, что Армения обсуждает вопросы разблокировки региональной инфраструктуры исключительно в контексте своего суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции. Она опровергла заявления о передаче под контроль третьей стороны какого-либо участка армянской территории — в ответ на высказывание посла США в Турции о возможной аренде США части суверенной территории Армении для «Зангезурского коридора».