16 Հուլիս 2025 - 13:49 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան ասուլիսում, խոսելով ԵՄ հետ հարաբերությունների մասին, ասել է, որ եվրոպացի գործընկերների ուշադրությունն ենք հրավիրել ԵՄ երկրների դեսպանատներում հերթերի վրա։
«Մարդիկ ամիսներով սպասում են: Հերթը կարող է հասնել 6 ամիս հետո, 7 ամիս հետո, և դա մեծ պրոբլեմ է: Իհարկե, սա նաև կապված է այն հանգամանքի հետ, որ հոսքը շատացել է դեպի ԵՄ: Եթե չեմ սխալվում՝ 2019-ի համեմատ 2024-ին կամ 300, կամ 400 տոկոսով ուղևորությունների աճ է տեղի ունեցել Հայաստանից դեպի ԵՄ: Սա, իհարկե, կապված է ավիացիոն ոլորտի բացված հնարավորությունների հետ»,–նշել է նա։
Փաշինյանը հավելել է, որ վիզաների ազատականացման գործընթացը բավականին հաջող է ընթանում, սակայն, հավելել է, որ դա աշխատատար պրոցես է։
Խոսելով ԵՄ–ին անդամակցելու հեռանկարների մասին՝ նա ասել է, որ նախ ԵՄ բոլոր անդամները պետք է դրա հետ համաձայնվեն, և երկիրը պետք է համապատասխանի ԵՄ չափանիշներին:
«Բոլոր դեպքերում մենք բարեփոխումների հավակնոտ ծրագիր և ռազմավարություն ունենք: Այդ ռազմավարությունը մենք էսպես թե էնպես իրականացնելու ենք: Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին պայմանագրով և առաջիկայում կլինի ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր օրակարգը, մենք այդ ամեն ինչի սահմաններում մեր երկրի բարեփոխումները շարունակելու ենք մինչև այն կետը, որ օբյեկտիվորեն ՀՀ-ն բոլոր առումներով համապատասխանի եվրոպական ստանդարտներին: Այս կետում կա երկու տարբերակ. կամ Հայաստանին ընդունում են ԵՄ անդամ, կամ ՀՀ-ին չեն ընդունում ԵՄ անդամ: Եթե Հայաստանին ընդունում են ԵՄ անդամ՝ շատ լավ, եթե ինչ-ինչ պատճառներով ՀՀ-ին չեն ընդունում ԵՄ անդամ, Հայաստանը այդ կետի վրա լինում է եվրոպական ժամանակակից ստանդարտներին համապատասխանող երկիր: Երկու դեպքում էլ մենք այս ռազմավարությունը չշարունակելու որևէ պատճառ չունենք»,- ասել է նա։

16 Июль 2025 - 15:36 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции, комментируя отношения с Европейским союзом, заявил, что армянская сторона обратила внимание европейских партнеров на большие очереди в посольствах стран ЕС.
«Люди ждут месяцами. Очередь может подойти через шесть-семь месяцев — это серьёзная проблема. Конечно, это также связано с тем, что поток в ЕС значительно вырос. Если не ошибаюсь, в 2024 году по сравнению с 2019-м количество поездок из Армении в ЕС увеличилось на 300 или даже 400 процентов. Это также результат появления новых возможностей в авиационной сфере», — отметил он.
Пашинян добавил, что процесс либерализации визового режима идёт достаточно успешно, но требует значительных усилий.
Говоря о перспективах вступления в ЕС, он подчеркнул, что сначала все государства-члены ЕС должны дать согласие, а Армения — соответствовать установленным критериям.
«В любом случае у нас есть амбициозная программа реформ и стратегия, которую мы намерены реализовать. В рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве и будущей повестки сотрудничества между Арменией и ЕС мы продолжим реформы до тех пор, пока Армения объективно не будет соответствовать европейским стандартам. Здесь возможны два варианта: либо Армению примут в ЕС, либо не примут. Если примут — отлично, если по каким-то причинам нет — Армения всё равно будет страной, соответствующей современным европейским стандартам. В обоих случаях у нас нет причин отказываться от этой стратегии», — заключил он.