Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն կուսակցությունը փակելու մասինհարցը երկու մաս ունի՝ քաղաքական և իրավական։
Նա անդրադարձել է ՔՊ–ից հնչած այն կարծիքին, թե պետք է փակել ՀՅԴ–ն Հայաստանում։
«Քաղաքական գնահատականը քաղաքական գնահատական է, բայց կուսակցության փակումը իրավական որոշումների տիրույթում է։ Եթե տենց իրավական բազա կկուտակվի, դա իրավական խնդիր է, քաղաքական մոտեցման հարց չէ»,-ասել է նա ասուլիսի ընթացքում։
Անդրադառնալով այն խոսակցություններին, որ ՔՊ-ն փոփոխությունների փուլում է և կուսակցությունում մնալու են միայն ակտիվ գործիչները՝ Փաշինյանն ասել է, որ կուսակցությունում մնում են այն մարդիկ, որոնք ուզում են մնալ և ում կուսակցությունից հեռացնելու հիմքեր չկան։
Հուլիսի 10–ի առավոտյան խուզարկություններ են իրականացվել ՀՅԴ-ականների տներում, որոնցից հետո 7 անձ ձերբակալվել է և տարվել ՀՀ քննչական կոմիտե։ Մի քանի օր նրանց մեծ մասն ազատ է արձայվել։

Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что вопрос закрытия партии «Армянская революционная федерация» (АРФ) имеет как политическую, так и юридическую составляющие.
Комментируя заявления представителей правящей партии «Гражданский договор» о том, что АРФ следует закрыть в Армении, он отметил: «Политическая оценка остаётся политической, но закрытие партии — это сфера юридических решений. Если будет накапливаться соответствующая юридическая база, это будет юридический вопрос, а не вопрос политического подхода», — сказал он на пресс-конференции.
Отвечая на обсуждение, что в партии «Гражданский договор» происходят изменения и останутся только активные деятели, Пашинян пояснил: «В партии остаются те, кто хочет остаться и в отношении кого нет оснований для исключения».
Утром 10 июля были проведены обыски в домах членов АРФ, после чего семь человек были задержаны и доставлены в Следственный комитет Армении. Большинство из них были освобождены через несколько дней.