16 Հուլիս 2025 - 14:54 AMT
Ռուսաստանի Պետական դուման իր լիագումար նիստում վավերացրել է Երևանում գործող Ռուս-հայկական համալսարանի գործունեության վերաբերյալ Հայաստանի կառավարության հետ համաձայնագիրը։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի դեկտեմբերի 20-ին Մոսկվայում և կարգավորում է համալսարանի գործունեության պայմանները ՀՀ տարածքում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Փաստաթուղթը նպատակ ունի խորացնել համալսարանի ուսուցողական, գիտական, տնտեսական ու ֆինանսական աշխատանքները։ Այն միտված է նաև կառավարման գործիքակազմի կատարելագործմանը՝ հիմք ընդունելով համալսարանի հիմնադիրների շահերը, ինչպես նաև նպաստում է Ռուսաստանի Դաշնության դրական կերպարի ամրապնդմանը ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ համաշխարհային հումանիտար դաշտում։
Նշված համալսարանը միջպետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություն է, որը համատեղ հիմնադրել են Հայաստանը և Ռուսաստանը։ Համալսարանը համարվում է Հայաստանի պետական բուհ և գործում է հիմնադրամի կարգավիճակով։

16 Июль 2025 - 15:44 AMT
Государственная Дума на одном из своих пленарных заседаний одобрила закон, предусматривающий ратификацию соглашения с армянским правительством, касающегося функционирования Российско-Армянского университета, расположенного в столице Армении — Ереване. Как уточняется, соглашение было подписано 20 декабря 2024 года в Москве и касается условий работы этого образовательного учреждения на территории Армении.
Документ направлен на углубление процессов в сфере преподавания, научной работы, хозяйственной деятельности и финансового управления университетом. Одной из целей соглашения является усиление управленческих механизмов вуза с учетом интересов его основателей, а также укрепление имиджа Российской Федерации как в Армении, так и в международной гуманитарной среде.
Указанный университет представляет собой межгосударственное высшее учебное заведение, созданное по инициативе России и Армении, и находится под совместным управлением этих двух государств. Он считается государственным вузом Армении и функционирует в статусе фонда.