17 Հուլիս 2025 - 06:28 AMT
ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը, անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ նա փաստացի հաստատել է, որ «համաձայն է Սյունիքով միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին»։
Նա նշել է, որ այս առաջարկի համատեքստում քննարկվող «ամերիկյան», «եվրոպական» ընկերությունների անուններն ընդամենը խայծ են՝ տպավորություն ստեղծելու, որ ծրագրի միակ ու գլխավոր շահառուն Թուրքիան ու Ադրբեջանը չեն։
Նա մատնանշել է, որ այս ճնշումները զուտ ներհասարակական նպատակ չեն հետապնդել, այլ ծագել են Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ ձևավորված նոր պայմանավորվածությունների հիման վրա։
Ըստ Սաղաթելյանի, այս բռնատիրական մեթոդների խորքում թաքնված է հերթական ազգային զիջումը, որն այս դեպքում վերաբերում է Սյունիքին՝ «Զանգեզուրի միջանցք» նախագծով։
«Նիկոլ Փաշինյանն այսօր վերջնականապես բացահայտեց վերջին շրջանում Հայ Առաքելական եկեղեցու, ազգային բարերարների, ՀՅԴ-ի և մյուս ընդդիմադիր գործիչների դեմ բռնաճնշումների նոր փուլի իրական պատճառը։ Այս ճնշումները զուտ ներքաղաքական հաշվարկներ չեն, դրանք պայմանավորված են Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված նոր համաձայնություններով։
Բռնապետական այս վարքագծի խորքում թաքնված է հերթական զիջումը՝ այս անգամ Սյունիքը՝ 《Զանգեզուրի միջանցքի》 տեսքով։
Այսօր Փաշինյանը փաստացի հաստատեց, որ համաձայն է Սյունիքով միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին (մինչև հիմա հերքում էին)։
Միջանցք, որտեղ Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու իրավազորությունը լինելու են սահմանափակ։ Սա Էրդողանի նշած՝ «ավելի ճկուն մոտեցման» բովանդակությունն է։
Սա Մակրոնի և Արևմուտքի կողմից խրախուսված ավելի խիզախ քայլերի պտուղներն է։
Միջանցք՝ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի համար, զիջում՝ դարձյալ ոչնչի դիմաց։
Սակայն, սա զուտ ներհայաստանյան հարց չէ, սա նաև աշխարհաքաղաքական խնդիր է։ Սա նոր փոթորկի սկիզբն է՝ ոչ միայն Հայաստանի, այլ ողջ տարածաշրջանի համար։
Հատուկ ուզում եմ շեշտել. այս ծրագիրը հակասում է ոչ միայն Հայաստանի պետական շահերին, այլև ՀՀ միջազգային գործընկերների՝ տարածաշրջանում կայունության և ինքնիշխանության պաշտպանման ուղենիշներին:
Նիկոլի ռեժիմը արտատարածաշրջանային ուժերին այս տարածաշրջան բերելով` ոչ թե կայունություն ու խաղաղություն է ապահովելու, այլ սկիզբ է դնելու բռնությունների ու անկայանության նոր շղթայի՝ անկախատեսելի հետևանքներով։
Շատ հստակ է, որ այս առաջարկի համատեքստում քննարկվող «ամերիկյան», «եվրոպական» ընկերությունների անուններն ընդամենը խայծ են՝ տպավորություն ստեղծելու, որ ծրագրի միակ ու գլխավոր շահառուն Թուրքիան ու Ադրբեջանը չեն»,–գրել է նա։
Սաղաթելյանը հավելել է, որ Հայաստանի իրական դաշնակիցները հիմա զգում են Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի վերհսկողության բոլոր բացասական հետևանքներն ուղիղ իրենց վրա։
«Արտատարածաշրջանային ուժերի մուտքը Սյունիք միայն վատթարացնելու է այս վիճակը։
Ուզում եմ նաև հստակ ասել. անկախ մեր նակատմամբ իրակնացվող բռնաճնշումներից, բանտարկություններից, հեղինակազրկմանն ուղղված արշավներից, մենք պայքարելու ենք Հայաստանի թրքացման այս ծրագրի դեմ։ Մենք դա անելու ենք մեր ժողովրդի հետ, ովքեր գիտակցում են այս ծրագրի վտանգը։
Մենք անելու ենք մեզնից կախված ամենը՝ Հայաստանը թուրքական վիլայեթի վերածելու ծրագրի խափանման համար»,–ասվում է գրառման մեջ։

Член Бюро АРФД и депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян заявил, что премьер-министр Никол Пашинян фактически подтвердил своё согласие предоставить Азербайджану коридор через Сюник. В публикации на своей странице в Facebook он прокомментировал пресс-конференцию Пашиняна, отметив, что упоминание «американских» и «европейских» компаний в этом контексте — всего лишь приманка, чтобы создать видимость, будто главные выгодополучатели проекта — не Турция и Азербайджан.
Сагателян подчеркнул, что давление на Армянскую Апостольскую Церковь, благотворителей, АРФД и оппозицию не ограничивается внутренними политическими целями, а обусловлено новыми договорённостями с Турцией и Азербайджаном. По его словам, это очередная национальная уступка, скрытая за проектом «Зангезурского коридора».
«Сегодня Никол Пашинян окончательно раскрыл подлинные мотивы новой волны репрессий против Армянской Апостольской Церкви, национальных меценатов, АРФД и других оппозиционных деятелей. Эти давления — не просто внутриполитические расчёты, а следствие новых соглашений с Турцией и Азербайджаном.
В основе этого авторитарного поведения лежит очередная уступка — на этот раз Сюник, в форме «Зангезурского коридора».
Сегодня Пашинян фактически подтвердил согласие на предоставление Азербайджану коридора через Сюник, несмотря на прежние опровержения.
Коридора, в котором суверенитет и юрисдикция Армении будут ограничены. Это и есть тот самый «более гибкий подход», о котором говорил Эрдоган.
Это результат поощряемых Западом, в частности Макроном, более смелых шагов.
Коридор для турецко-азербайджанского тандема, уступка — снова в обмен на ничто.
Однако это не только внутриполитический, но и геополитический вопрос. Это начало новой бури не только для Армении, но и для всего региона.
Особо хочу подчеркнуть: этот проект противоречит не только интересам армянского государства, но и принципам международных партнёров Армении по обеспечению стабильности и суверенитета в регионе.
Режим Никола, вводя в регион внерегиональные силы, не приносит стабильности и мира, а запускает новую цепь насилия и нестабильности с непредсказуемыми последствиями.
Совершенно ясно, что обсуждаемые в этом контексте «американские» и «европейские» компании — всего лишь приманка, призванная создать впечатление, будто Турция и Азербайджан — не главные бенефициары», — написал он.
Сагателян добавил, что настоящие союзники Армении уже ощущают на себе все негативные последствия контроля Азербайджана над Арцахом.
«Вовлечение внерегиональных сил в Сюник только усугубит эту ситуацию.
Хочу также чётко заявить: несмотря на репрессии, аресты и кампании по дискредитации, мы будем бороться против плана туркизации Армении. Мы сделаем это вместе с нашим народом, который осознаёт опасность этого плана.
Мы сделаем всё возможное, чтобы сорвать план превращения Армении в турецкий вилайет», — говорится в публикации.