ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում արձագանքել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսին՝ ընդգծելով, որ ճանապարհի արտապատվիրակման հարցում «հղումը «Վեոլիա ջրի» օրինակին շառլատանություն է»։
Նա նշել է, որ երբ ինչ որ մի ծառայություն արտապատվիրակում ես երրորդ կողմին, դրա համար վճարում ես։
«Օրինակ՝ եթե որևէ ընկերություն հաստիքային հաշվապահ պահելու փոխարեն իր հաշվապահությունն արտապատվիրակում է ինչ որ հաշվապահական ընկերությանը, ապա նա դրա համար վճարում է այդ հաշվապահական ընկերությանը։ Այլապես ինչու՞ պետք է ինչ որ մեկը քո փոխարեն քո հաշվապահությունն անի։ Այլ ընկերությունների հաշվապահությունը վարելը հաշվապահական ընկերությունների բիզնեսն է, նրանց փողի աղբյուրը։ Նրանք հո՞ քո սիրուն աչքերի համար քո հաշվապահական հաշվետվությունները չեն կազմում։
Պետությունների ընտրությունը մի քիչ ավելի մեծ է։ Մասնավորի նման նրանք կարող են ինչ որ ծառայություն գնել, այսինքն՝ սեփական միջոցներով ծառայություն իրականացնելու փոխարեն այն արտապատվիրակել մասնավորին։ Սակայն, պետությունները կարող են ծառայությունն արտապատվիրակել՝ ծառայության դիմաց վճար գանձելու իրավունքով։ Օրինակ՝ պետությունը կարող է իր թունելների կառավարումը հանձնել մասնավորին՝ պայմանով որ մասնավորը դրանք վերանորոգի ու սպասարկի։
Դե հիմա այս տրամաբանությունը տարածենք Հայաստանի հարավային սահմանով անցնող ճանապարհի/միջանցքի վրա։ Ինչու՞ ինչ որ միջազգային կազմակերպություն պետք է պարեկի մեր երկրով անցնող, կոնֆլիկտավտանգ ճանապարհը։ Կարո՞ղ է վաղը Հայաստանը վճարի ինչ որ օտարերկրյա մասնավոր ընկերությանը, որ այդ ընկերությունն ապահովի ադրբեջանցիների ու թուրքերի անխոչընդոտ երթևեկությունը Հայաստանի տարածքով։ Կամ, կարո՞ղ է հանկարծ այդ օտարերկրյա մասնավոր ընկերությունը ճանապարհի մուտքի վրա «տոմսավաճառ» նստացնի ու երթևեկողներից փող գանձի։ Թուրքերից ու ադրբեջանցիներից թող գանձի, հարց չունեմ, բայց․․․ հիմա պատկերացնու՞մ եք, թե որքան կգանձեն թուրքերն ու ադրբեջանցիները, եթե վաղն ինչ որ հայ հանկարծ փորձի իրենց ճանապարհներին ոտք դնել։ Կկլպեն մինչև վերջին լուման (եթե իհարկե այդ ժամանակ մեր երկրում մանաթը կամ թուրքական լիրան չշրջանառվեն)։
«Վեոլիայի» օրինակն ընդհանրապես շառլատանություն է։ Հայստանն իր ենթակառուցվածքը վարձով է տվել, որ ֆրանսիացիները փող աշխատեն։ Այդքան բան։ Նույնն է, թե մեկն իր խանութի տարածքը տա ուրիշին, որ այդ ուրիշն այդ խանութն աշխատացնի։
Այնպես որ, թող վարչապետական ավտոբուսի պասաժիռը չփորձի ինքնիշխանության զիջումը ներկայացնել որպես հասարակ կոմերցիոն գործարք։ Այդ ճանապարհի տնօրինումը կոմերցիոն հետաքրքրություն չի ներկայացնում։ Պրիմիտիվ է ու զզվելի․․․»,–գրել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում, անդրադառնալով տարածաշրջանային հաղորդակցության ապաշրջափակմանը, այդ ուղիների՝ այլ կազմակերպությանն արտապատվիրակելուն, հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ տվյալ հարցի շրջանակում քննարկվում են բազմաթիվ տարբերակներ, որոնք կարող են հնարավորինս պարզեցնել անցումն այդ ուղիներով, սակայն այժմ չկա որևէ հստակ պայմանավորվածություն կամ ստորագրված փաստաթուղթ։
Փաշինյանի խոսքով՝ հենց այսօր Հայաստանում արտապատվիրակման շատ հայտնի դեպքեր կան, որոնց մի մասից կարելի է գոհ լինել, մի մասից՝ ոչ։

Депутат фракции «Армения» Артур Хачатрян в своей публикации в Facebook раскритиковал премьер-министра Никола Пашиняна за упоминание компании «Веолия» в контексте возможной передачи управления дорогой на юге Армении третьей стороне, назвав это «шарлатанством».
По его словам, когда услуга делегируется третьей стороне, это всегда сопровождается оплатой. «Если, например, компания вместо штатного бухгалтера передаёт ведение бухгалтерии другой фирме, она платит ей за это. Иначе зачем кто-то будет вести твою бухгалтерию? Бухгалтерские компании на этом зарабатывают. Они не делают это из-за твоих красивых глаз», — отметил он.
Хачатрян подчеркнул, что государства могут, в отличие от частных лиц, не только оплачивать услуги, но и предоставлять право взимать плату за них. «Государство может, например, передать управление тоннелями частной фирме с условием их обслуживания и ремонта».
Он задался вопросом: зачем международной организации патрулировать дорогу, проходящую через армянскую территорию, которая потенциально опасна из-за конфликта? «Может, завтра Армения заплатит иностранной частной фирме, чтобы та обеспечила беспрепятственное движение азербайджанцев и турок по нашей территории? Или, может, эта фирма установит кассы на въезде и будет брать плату? Пусть с турков и азербайджанцев берут — не жалко. Но вы представляете, сколько они возьмут с армянина, если тот вдруг захочет воспользоваться этой дорогой? Сдерут до последней копейки (если, конечно, к тому моменту у нас не введут манат или лиру)».
«Пример с "Веолией" — абсолютное шарлатанство. Армения сдала свою инфраструктуру в аренду французам, чтобы те зарабатывали деньги. Всё просто. Это как сдать помещение магазина другому, чтобы он там вел бизнес».
В завершение Хачатрян призвал не представлять уступку суверенитета как обычную коммерческую сделку. «Управление этой дорогой — не вопрос коммерческого интереса. Это примитивно и омерзительно», — написал он.
Во время пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян, говоря о разблокировке региональных коммуникаций и возможности передачи управления определёнными маршрутами третьей стороне, отметил, что с Азербайджаном обсуждаются различные варианты, упрощающие перемещение. Однако, по его словам, пока ни одного конкретного соглашения или подписанного документа нет. Пашинян добавил, что в Армении уже есть известные случаи делегирования услуг — некоторые из них успешны, другие — не очень.