Կառավարությունն ընդունել է մոտ 3 մլրդ 408 մլն դրամի վերաբաշխման ծրագիր, որը միտված է իրականացնելու մոտ 300 դպրոցի և 500 մանկապարտեզի կառուցման, վերանորոգման ու գույքային հագեցման նախաձեռնությունը։
Կառավարության նիստում ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ հատկացվող միջոցները նախատեսված են նաև դպրոցների արագ արձագանքման ֆոնդի ավելացման, արհեստական բանականության ուսուցմամբ զբաղվող հաստատությունների նյութատեխնիկական հագեցման, ինչպես նաև ավագ դպրոցների վերակառուցման նպատակով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նախագծով մոտ 2 մլրդ դրամ կուղղվի դպրոցների ու կրթահամալիրների շինարարությանը՝ 1.3 մլրդ դրամ՝ դպրոցների, 700 մլն դրամ՝ կրթահամալիրների կառուցմանն ու ավարտական փուլում գտնվող շինաշխատանքների ավարտին։ Բացի այդ, 545 մլն դրամ կուղղվի վարկային փոխառության փոխարժեքային տատանումների ծառայությանը։
Այս միջոցներով իրականացվում է Երևանի, Արտաշատի, Աշտարակի և Վանաձորի չորս ավագ դպրոցների վերակառուցումը, դպրոցների լաբորատոր ներուժի ընդլայնումը և նոր նախակրթարանների հիմնումը։ 61 մանկապարտեզի գույքի ձեռքբերման համար նախատեսվում է հատկացնել 120.6 մլն դրամ, որոնց շինարարությունը կամ ավարտված է, կամ ավարտվում է ընթացիկ տարում։
Արագ արձագանքման ֆոնդի համալրման նպատակով հատկացվելու է 40 մլն դրամ, որի շնորհիվ լուծում կստանան մոտ 25 դպրոցում առաջացած հրատապ խնդիրներ, այդ թվում՝ հունիսին Արագածոտնի, Լոռու և Շիրակի մարզերում փոթորկի ու կարկուտի պատճառով վնասված շենքերի վերականգնումը։
Անդրեասյանը նշել է, որ նախագծով աջակցություն կցուցաբերվի նաև արհեստական բանականության դպրոցական ծրագրի ընդլայնմանը, որը 2023 թվականից իրականացնում է Գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամը։ Նախորդ տարի ծրագրին մասնակցել են 15 դպրոց յոթ մարզից, իսկ 2024-2025 ուսումնական տարում նախատեսվում է դրա տարածում բոլոր մարզերում։
Նախագծով նախատեսվում է 42 դպրոց վերածել քննական կենտրոնների՝ ուսուցիչների ատեստավորման և այլ գործառույթների իրականացման համար՝ ապահովելով համապատասխան տեխնիկական վերազինում։ Նախարարի խոսքով՝ միջոցներն առայժմ կհատկացվեն չբաշխված տողերով, իսկ երրորդ եռամսյակում կիրականացվի շինարարական ծրագրերի արդյունքների գնահատում՝ առավել նպատակային հատկացումներ իրականացնելու համար։
Կառավարության նախկին որոշումներում ամրագրված դրույթները, նախարարի համոզմամբ, թույլ են տալիս առավել ճկուն և օպերատիվ կառավարում իրականացնել։
«Սա մեզ թույլ կտա ընթացիկ կառավարման ավելի մեծ ճկունություն ունենալ՝ ապահովելով շինարարության սպասարկման արդյունավետություն», – ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։

Правительство Армении утвердило перераспределение бюджета в размере 3,408 млрд драмов на строительство, капитальный ремонт и оснащение около 300 школ и 500 детских садов. В проект включено развитие учреждений по обучению искусственному интеллекту и модернизация старших школ.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сообщила, что около 2 млрд драмов пойдут на строительство школ и образовательных комплексов: 1,3 млрд — на школы, 700 млн — на комплексы. Ещё 545 млн драмов выделены на обслуживание валютных колебаний по кредитам.
Реконструкция охватит четыре старшие школы в Ереване, Арташате, Аштараке и Ванадзоре. Дополнительные средства направят на расширение лабораторной базы школ и открытие новых дошкольных учреждений. На приобретение мебели для 61 детсада выделят 120,6 млн драмов — их строительство завершено или завершается в этом году.
40 млн драмов выделят в фонд оперативного реагирования для устранения неотложных проблем в 25 школах, включая восстановление зданий, пострадавших от шторма и града в июне в Арагацотнской, Лорийской и Ширакской областях.
Проект предусматривает расширение школьной программы по искусственному интеллекту, которую с 2023 года реализует Фонд науки и технологий Армении. В прошлом году в программе участвовали 15 школ из семи областей, а в 2024–2025 учебном году планируется охватить всю страну.
Также 42 школы преобразуют в экзаменационные центры для аттестации педагогов и других целей, с техническим переоснащением. По словам министра, средства временно направят по общим статьям бюджета, а в третьем квартале проведут оценку для более точного распределения.
Андреасян подчеркнула, что существующие правительственные решения позволяют более гибко и оперативно управлять процессами.
«Это даст нам возможность более гибкого текущего управления и повысит эффективность строительных проектов», — отметила она.