Մի քանի օր առաջ կալանավորված երեք անչափահասների մայր Լիանա Հարությունյանի կալանքը փոխվել է վարչական հսկողության ու բացակայության արգելքի խափանման միջոցներով:
Մեղադրող դատախազը չի առարկել Լիանա Հարությունյանի խափանման միջոցի փոփոխությանը՝ հայտարարելով, թե հաշվի են առնում երեխայի լավագույն շահը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Դատավոր Արշակ Մաթևոսյանը հայտարարել է, թե որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով, որ Հարությունյանն իր խնամքին երեք անչափահաս երեխա ունի: Ըստ դատավորի՝ որոշման վրա էական ազդեցություն է ունեցել նաև այսօրվա դատական նիստի ժամանակ մեղադրյալի պատշաճ վարքագիծը:
Դատավորը նաև որոշել է վարույթից հեռացնել Լիանա Հարությունյանի փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանին՝ հարգելի չհամարելով նիստից նրա բացակայությունը: Մաթևոսյանը բացատրել է, թե պաշտպանը նախորդ նիստին արդեն իսկ ծանուցվել էր նիստի մասին: Փոստանջյանի նկատմամբ ավելի վաղ դատարանը 6 սանկցիա էր կիրառել՝ 2 իրավունքի սահմանափակում, 3 նկատողություն և 1 տուգանք:
Երեք անչափահաս երեխաների, այդ թվում՝ 8 ամսական փոքրիկի մայրը մեղադրվում է Հնդկաստանի 16 քաղաքացիների անօրինական միգրացիան կազմակերպելուն օժանդակելու համար։ Նա կալանավորվել էր անցած ուրբաթ՝ մանկահասակ երեխայի հետ միասին։ Կնոջ կալանքը քննադատության մեծ ալիք էր բարձրացրել: Նրա փաստաբան Փոստանջյանը դիմել էր ՄԻԵԴ։

Суд изменил меру пресечения Лиане Арутюнян, матери троих несовершеннолетних детей, с ареста на административный надзор и запрет на выезд.
Как сообщает «Азатутюн», прокурор не возражал против изменения меры пресечения, отметив, что учитываются «наилучшие интересы ребёнка».
Судья Аршак Матевосян пояснил, что решение было принято с учётом того, что Арутюнян воспитывает троих несовершеннолетних детей. Существенное влияние на решение оказало и её надлежащее поведение на сегодняшнем заседании.
Судья также постановил отстранить от дела адвоката Лианы Арутюнян — Заруи Постанджян — сочтя её отсутствие на заседании неуважительной причиной. Матевосян отметил, что она была уведомлена о заседании ещё в прошлый раз. Ранее суд вынес в отношении Постанджян шесть санкций: два ограничения прав, три замечания и один штраф.
Арутюнян, мать троих несовершеннолетних, в том числе восьмимесячного младенца, обвиняется в содействии незаконной миграции 16 граждан Индии. Она была арестована в прошлую пятницу вместе с ребёнком. Арест вызвал волну критики. Адвокат подала жалобу в Европейский суд по правам человека.