18 Հուլիս 2025 - 10:39 AMT
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով հոգևորականների դեմ վերջին շրջանում ծավալվող գործընթացներին, ասել է, որ կեղծավորության և արհեստականության մեջ ապրելը շատ սխալ բան է, որոշ դեպքերում պետք է որոշ ճշմարտություններ բարձրաձայնվեն և դրանց հետևից նաև գնալ։
«Այն, ինչի վրա ժամանակին կամ շատ երկար ժամանակ աչք է փակվում, որոշ հանգամանքներից ելնելով, վաղ թե ուշ… շատ դեպքերում այդ կեղծավորությանն ու արհեստականությանը, այո՛, պետք է վերջ տալ»,-ասել է Ավինյանը։
Լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք ինքը կմիանա այն խմբին, որը, ինչպես վարչապետ Փաշինյանն է հայտարարել, առաջնորդելու է Վեհարանը Վեհափառից ազատելու գործընթացը, Ավինյանը պատասխանել է․ «Կարծում եմ՝ ամեն մարդ իր տեղում իր գործը կատարելու է»։

18 Июль 2025 - 11:28 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян, комментируя журналистам последние события, связанные с представителями духовенства, отметил, что жить в условиях лицемерия и искусственности — это в корне неправильный подход. По его словам, в ряде случаев следует открыто говорить правду и последовательно действовать в соответствии с ней.
«То, на что долгое время закрывались глаза из разных соображений, рано или поздно выйдет на свет… В большинстве случаев этому лицемерию и искусственности действительно нужно положить конец», — подчеркнул Авинян.
Отвечая на вопрос журналиста о том, присоединится ли он к той группе, которая, по словам премьер-министра Никола Пашиняна, будет руководить процессом «освобождения Католикосата», Авинян заявил: «Я считаю, что каждый на своем месте выполнит свою задачу».
Во время пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос о том, как будет «освобождён Католикосат», заявил, что «он будет освобождён так же, как в 2018 году Армения была освобождена от Сержа Саргсяна».